Fatura Elazığ’a çıktı!

Elazığspor ile Diyarbakır DİSKİ’li Futbolcular’ın oyun alanı içindeki centilmence mücâdelesine rağmen, saha dışında yaşanan olaylar ulusal basına da farklı yansıtıldı…

Fatura Elazığ’a çıktı!

Elazığ’ın cezası nedeniyle sahanın kapalı olduğu, olayların D. Bakır ile Elazığlı Taraftarlar arasında yaşandığı gibi yanlışlıkların yanı sıra Elazığ’ı ithâm edici haberler de Elazığ’da tepki doğurdu…

“Ulusal Medya’daki haberler gerçeğe aykırı!..”
Resmî İnternet Sitesi’nden dün akşam saat 19:00’da yayınlanan yazılı açıklamada Malatya’da yaşanan olaylar değerlendirildi…

Ulusal Medya’daki haberler ve yorumlar..
Elazığspor Yönetim Kurulu adına Başkan Bahri TURHAN imzasıyla yayınlanan yazılı açıklamada aynen şu ifâdelere yer verildi; “05.09.2007 tarihinde Malatya’da oynan Elazığspor -Diyarbakır DİSKİspor Fortis Türkiye Kupa 1. Kademe Maçı öncesi ve maç sonrası çıkan olayların Ulasal medyada gerçeğe aykırı bir şeklide yeraldığı, Elazığspor Taraftarları’nın slogan atması sonucu olayların başladığı ifade edilmiştir. Bu haberlere ek olarak sözkonusu olayların etnik ayrımcılık yapıldığına ilişkin yorumlar yeralmıştır. Sözkonusu haber ve yorumlar gerçeğe aykırı ve objektiflikten uzaktır.”

Malatyalı bir grup fanatikin saldırısı ve Emniyet Müdürü!
“Olaylar tamamen Malatyalı bir grup fanatik taraftarın daha maç başlamadan Elazığspor taraftarını taşıyan otobüsü Malatya’ya girişi sırasında yani saat 14:30 da taşlanması, camları kırılması ve satır ile saldırılması sonucu taraftarlarımızdan Serdar KARATAŞ ve Muhittin ÖZKAN’ının ağır, diğer taraftarlarımızda hafif yararlanması sebep ile başlamıştır. Daha sonra tribüne gelen Elazığspor taraftarlarının bu haksızlığa karşı tepkilerini ortaya koymaları sebebi sonucu, Malatya Emniyet Müdürü’nün hissi davranarak Müsabakanın Temsilcisini de hiçe sayarak talimat vermesi sonucu istenmeyen nahoş hadiseler olmuştur.”

Anons yapılır, Emniyet kötü tezahürata müdahâle edemez!
“Futbol müsabaka talimatına göre hakemin çirkin ve kötü tezahürat karşı 1. ve 2. anonsları yaptırdıktan sonra devam etmesi sonucu Hakem seyircinin tepkisini detaylı olarak rapor eder ve bu rapor doğrultusunda futbol disiplin talimatı doğrultusunda cezai işlemler uygulanır. Emniyet Güçlerinin çirkin ve kötü tezahürata karşı olaya müdahâle etmek gibi bir yetkisi yoktur. Kaldı ki Emniyet birimleri yöneticilerin araya girmesi sonucu olaylar tam yatışmış iken, bazı polis memurlarının olayı tahrik ederek özel güvenlik görevlisi Veysel ÇELİK adlı arkadaşımızın darp edilmesi neticesinde olaylar çığırından çıkmış taraftarlarımız ve yöneticilerimiz Hüsnü BOZKURT ve Mustafa IŞIK fiili saldırıya uğramasına sebep olunmuştur. Olaylar Emniyet güçlerinin olaya yanlış müdahâle sonucu meydana gelmiştir. ( 50 taraftar topluluğuna karşılık 350 Emniyet güçlerini türbinde bulunması dikkat çekicidir.)”

Etnik ayrımcılığı kınıyor, kabul etmiyoruz!
“Bazı Ulusal yazılı ve görsel basında olayın Diyarbakır DİSKİspor Taraftarı ile Elazığspor Taraftarı arasında geldiği ifade edilmiştir. Bu tamamen gerçeğe aykırı olup Diyarbakır DİSKİspor Taraftarı ile herhangi bir problem yaşanmamıştır.
Kamuoyununda takdir edeceği gibi Maç Elazığspor -Diyarbakır DİSKİ spor arasında olup Malatyaspor ve Malatya taraftarı ile herhangi bir bağlantısı olmadığı halde bir kısım fanatik Malatya taraftarın maça gelerek olayı provoke girişiminde ibaret olduğu kanaatindeyiz.
Etnik ayrımcılık yapıldığı yönündeki yapılan yorumları nefret ile kınıyor ve kabul etmiyoruz. Bu ifâde Elazığ Halkı’nı, Elazığspor Taraftarını ve yönetimini derinden üzmüştür, Elazığ ve Malatya insanı binlerce yıl birlik ve beraberlik içerisinde yaşayan ayrılmaz bir bütünün parçasıdır.*

Kanunlar çerçevesinde hakları aranacak!
“Elazığspor -Malatyaspor arasında yaşanan sportif mücadeleyi siyasi bir nitelik kazandırma çabasını, Elazığ kamuoyu da, Malatya kamuoyu da kabul etmez ve etmemektedir futbolun dostluk ve kardeşlik faaliyetlerini geliştirmesi gerekirken olayın çarpıtılarak kardeş iki şehir arasında düşmanlık üretilmesi bizleri derinden üzmüştür.
Bu konu ile olarak Elazığ halkı, Elazığspor Yönetim kurulu ve taraftarlarının haklarının kanunlar çerçevesinde araması konusunda kararlıyız. Bu konu ile gerekli girişimler yapılmış olup, çalışmalar sonunda yine gerekli bilgiler verilecektir. Son olarak olayların hiç yaşanmamış olmasını ifade ediyor yaralanan taraftarlarımıza geçmiş olsun der saygılar sunarız”

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2007, 02:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER