'Kapasiteyi 23 Bin'e tamamlayacağız'

Elazığ'a gelen Gençlik ve Spor Bakanlığı Tesislerden Sorumlu Spor Genel Müdür Yardımcısı Dursun TÜRK, stadyumunun tamamen yıkılıp bir defada yapılmasından yana…

'Kapasiteyi 23 Bin'e tamamlayacağız'

Gençlik ve Spor Bakanlığı Tesislerden Sorumlu Spor Genel Müdür Yardımcısı Dursun TÜRK,  Elazığ’a gelerek Atatürk Stadyumunda bir dizi incelemelerde bulundu. 
Daha önce ihalesi yapılan ve yer teslimi gerçekleştirilen, İlimiz Atatürk Stadyumu ile ilgili önemli gelişmeler yaşandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk, Atatürk Stadyumunda bir dizi incelemelerde bulundu. 5 teknik elemanla birlikte geldiği Elazığ’da Atatürk Stadyumu’nda, yapılması planlanan yeni stadyumla ilgili açıklamalarda bulunan Türk, yaptığı değerlendirmede stadyumun tamamen yıkılıp bir defada yapılmasından yana olduğunu söyledi. Stadyum yapım sürelerinin 400 ile 700 günde tamamlandığını hatırlatan Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk, seyirci kapasitesini ise 23 bine tamamlamak istediklerini de sözlerine ekledi. 
Türk’ün açıklamaları şöyle; “Proje süresince yapılması gerekenleri doğru planlamayı hedefledik. Bu süreçler tamamlandı. Yatırım programında zaten vardı. İhalesi yapılmıştı. Bugün bir bütçesi, bir yüklenicisi ve işe başlamayla ilgili teknik ekiplerimizin hepsi hazır. Burası diğer stadyum yapımlarından biraz daha farklı, bulunduğu yerde yapacağımız bir stat. Bu da daha şık ve güzel oldu. Yüklenici firmamıza yer teslimini yaptık. Bugünkü teknik gezinin dışında kulüp başkanımızla sportif açıdan bu süreçte nasıl etkilenirler diye konuştuk. Türkiye’de mühendislik açısından hiçbir sorunu olmayan statlarımızı bile 400 günle 700 günden önce bitiremiyoruz. Bunlar büyük yapılar. Mühendislik açısından titizlikle zaman gereken projeler. Mevsimsel olarak da çalışamayacağımız günler var. Bugün hem mühendislik açısından duruma baktık hem de kulüp başkanımızın fikirlerini aldık. Kulübün şu anki durumuyla ilgili sportif faaliyetlerin başka bir yerde devam ettirilmesi konusu değerlendirilecek. Sezon bittikten sonra inşaat mevsimi olarak bize çok az bir zaman kalıyor. Belki 7-8 ay verimli bir çalışma süremiz olur coğrafi konuma baktığımız zaman. Bunların hepsini değerlendirip kısa sürede bir karar vereceğiz. Stadyumu yerinde, parça parça yapmakla ilgili sportif açıdan eksen kayması yaşanabilir. Hem de mimari yapı açısından mevcut sahaya bile gireceğimiz zamanlar olacak. Bu durumda bazı sportif sıkıntılar yaşanabilir. Bu konuları detaylı bir şekilde konuştuk. Kısa sürede bir karar vereceğiz. Bu işe çok hızlı bir şekilde başlayıp sabırsızlıkla bekleyen taraftarlara hediye etmek istiyoruz. Hız konusunda sadece para değil, mühendislik olarak da çok hızlı yapılamayacak bir imalat dönemi gelecektir. Biz diyoruz ki Elazığ stadı 18 bin kişi kapasiteli. Ama bunun içinde protokol yok, basın yok, loca koltukları yok. Bunlar da eklenince bakıyorsunuz ki 22 bin, 23 bin. Elazığ stadı lokasyonu çok önemli. Futbol dışındaki zamanlar çok önemli. Otopark sorununun çözümü için de çok önemli. Ben çok heyecanlıyım çünkü çok önemli bir proje olacak.”
Gakgoş’a yol göründü…
Öte yandan İç Saha Maçları İçin Elazığspor’a deplasman yolu göründü. Yeni Stadyuma kavuşmanın kulüp olarak heyecanını yaşadıklarını ifade eden Tetiş Yapı Elazığspor Başkanı İrfan Yumakgil, çevre illerdeki modern stadyumlarda oynama ihtimalinin olduğunu söylerken, konuyu Vali ve Belediye Başkanı ile istişare edeceklerini belirtti. Yumakgil; “Kulüp olarak yeni bir stada kavuşacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. İnşallah 2 sene içinde Sayın Türk’ün dediği gibi 2020 yılındaki sezona hazırlanacak şekilde yapılması bizi de heyecanlandırıyor. Teknik konuları genel müdürümüz izah etti. Sosyal içeriğinde de kulübümüz 2 türlü kötü durumda. Birincisi maddi olarak kötü durumdayız. İkincisi sportif başarı olarak kötü durumdayız. Bunlar bizi üzüyor. Çevre illerdeki modern statlarda maçlarımızı oynamak bu şehre bir katkı sağlayabilir. Bunu yönetim kurulumuzla, belediye başkanımız ve valimizle istişare edeceğiz. Ona göre karar vereceğiz. Şehrimize hayırlı olsun.”ifadelerinde bulundu.
Atatürk Stadyumunun ihalesini alan Elazığlı Yüklenici Firma MYS İnşaat Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Tetik te “Elazığ’a stadyum yapılacak mı? Yapılmayacak mı? Konusu artık sona erdi. Bir an önce stadyumun yapılması taraftarıyız En erken sürede teslim etmek istiyoruz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER