“Kendi Çocuklarımıza Sahip Çıkmak zorundayız!”

İlimizin başarılı antrenörlerinden Ümit Tekoğlu, geçen sene elde ettikleri Türkiye Şampiyonluğu’nu tekrar etmek adına çalışmalarını yoğun şekilde sürdürdüklerini belirterek, Şehrimizin futbolda sportif gelişim anlamında büyük potansiyele sahip olduğunu söyledi.

SPOR 06.01.2020, 16:33 06.01.2020, 17:10 Günışığı Gazetesi
999
“Kendi Çocuklarımıza Sahip Çıkmak zorundayız!”

Elazığlı Gençlerden olmaz demenin kendisine göre çok büyük gaf olduğuna vurgu yapan Tekoğlu, şayet ortada bir başarısızlık varsa tüm muhatapların bu minvalde kendilerine pay çıkarması gerektiğini ifade etti…

“Malum gözbebeğimiz Elazığsporumuzun durumu ortada ve bir realite var transfer problemi zor çözülecek gibi bu anlamda birlik olmak zorundayız işte asıl anlatmak istediğimiz de tamda bu. İçtenlikle inanıyorum ve güveniyorum ki bu takımı yine bu şehrin çocukları ligde tutacaklardır destek olalım güvenelim…”

Geçtiğimiz Yıl  Liselerarası Gençler A kategorisi Futbol İl Birinciliği  Müsabakaları’nda şampiyon olarak, Türkiye Şampiyonluğu’nun ardından ilimiz tarihinde bir ilke imza atarak Dünya Futbol Şampiyonası’na katılma başarısı gösteren Kaya Karakaya Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nin başarısının mimarlarından olan Elazığsporumuzun da  eski futbolcusu  ve profesyonel takım antrenörlerinden   olan başarılı teknik adam  Ümit Tekoğlu ile Elazığ’da spor, futbol , altyapı, kariyer planlaması ve bu sezon yine Gençler Futbol’da şampiyon olarak ilimizi Türkiye Şampiyonası Yarı Finalleri’nde temsil etmeye hak kazanan Kaya Karakaya Spor Lisesi’nin hedefleri konusunda küçük bir söyleşi yaptık.

Türkiye’de ve ilimizde altyapı değil üst yapı sorununun olduğunu ve kendi potansiyeline inanmayan, gerek yönetsel gerekse futbol adamları anlamında güven ve yetersizlikleri olan insanların bu şehrin evlatlarına sahip çıkmaması nedeniyle bu tür sıkıntıların meydana geldiğini ifade eden Tekoğlu “Bizler kendi öz çocuklarımıza değer verirsek işte o zaman kendilerini değerli hissettikleri için birçok şeyi başarabilirler. Şehrimiz fiziki ve kültürel anlamda gerek coğrafik konumu gerekse de kültürel futbol mirası dolayısıyla büyük avantajlara haiz bir şehir. Buda çok önemli bir etken. Yönetsel anlamda bir çok eksikliklerimiz var haliyle, güven erozyonunun oluştuğu bu algıyı yıkmamız lazım.” şeklinde konuştu.

“Bizler teknik adamlar olarak öz eleştiri yapmamız gerekiyor şöyle ki kendimizi işimiz ile ilgili yeterince geliştirmiyoruz değişen durum ve süreçlerde problem çözme becerimiz SOS veriyor bu gün artık futbol bambaşka bir boyut kazandı  bunu görmemekte ısrar ediyor üstüne üslük sadece sosyal rollerimizin yeterlilikleriyle bir bakıma kendimizi avutuyoruz. Bilindiği üzere iletişim çağındayız ama bugünkü tabloya baktığımız da sporcularımızla iletişim problemleri yaşıyoruz, bağ kuramıyoruz sadece fiziksel performansa odaklanıp kalıyoruz. Böylelikle de futbolcuların duygu durumu, zihinsel bir varlık olduğunu unutup problemi sadece bir pencereden değerlendirmeye çalışıyoruz. Sonrasında oyuncularla bağ kuramadığımız gibi kolay olanı seçip öğretilmiş çaresizliklerle öğrenilmiş başarısızlıklarla baş başa bırakarak bir anlamda davranış sendromu yaşamalarına neden oluyoruz sonucunda oyuncularımızı kaybediyoruz. Sadece gereksiz sokak jargonuyla konuşma ve olumsuz eleştirilerle antrenörlük yapamayız bu bakımdan kendimizi sürekli inivasyona tabi tutmamız gerekir ve beslendiğimiz kaynaklarımız olmalı çünkü futbol gelişiyor değişiyor. İletişim becerilerimizi daha çok yönetici sıfatındaki kişilerle geliştirmek yerine birazda kendi gelişimimiz için kullanırsak işte o zaman kendimizi doğru bir şekilde ortaya koyabilme becerisini gösterebilir ve yöneticilerle aynı dili o zaman konuşuruz, onlara ikna gücümüzü, sportif anlamda neyin nasıl olması gerektiğini anlatabiliriz.” diye konuşan Genç Teknik Adam başarısızlıkta herkesin kendine pay çıkarması gerektiğini savundu.

Bu yıl Gençler Futbol’da yine şampiyon olduklarını, geçen sene elde ettikleri başarıdan dolayı Türkiye Şampiyonası’na yarı finallerden katılma hakkı elde ettiklerini hatırlatan Ümit Tekoğlu, şampiyon olan kadrodan 11 futbolcuyla yollarını ayırdıklarını ve tamamen yenilenmiş bir kadroyla aynı başarıyı göstermek adına yoğun tempoda çalıştıklarını kaydetti.

Kendilerine maddi ve manevi anlamda destek verenleri de unutmayan İlimizin başarılı antrenörlerinden Ümit Tekoğlu’yla yaptığımız söyleşiden satır başları şöyle;

YENİ BİR KADRO KURDUK…

“Geçen yıl güzel bir başarımız oldu. Hikayemizin başlangıcında  çocuklarımızla bir toplantı yaptık. Bu toplantıda hedeflerinin neler olduğunu sorduk  aldığımız cevaplar sonucunda kendilerine  dünya kupası nerde diye bir soru yönelttik, çocuklar önce şaşkınlıkla baktılar, onlara hedefin, vizyonun, misyonunun ne olduğunu anlatmaya çalıştık .Akıllarına  dünya şampiyonasına bir takım gideceğini anlattık,  neden kendilerinin olmayacağını söyledik. ve kendilerine bir parola söylemiştik  “İMKANSIZI BAŞARIRIZ MUCİZE ZAMAN ALIR” Sonrasında, onlarda bize inandılar,  güvendiler çünkü oynadıkça, fırsat verildikçe daha iyi gelişim göstereceklerin kendilerine anlatmıştık . Bu anlamda da bir takım şeyleri başardığımıza inanıyorum. Bunlardan mezun olanlar oldu, bu yıl profesyonel olan öğrencilerimiz oldu.  Profesyonel olan oyuncular tabi ki okul sporlarında süre alamıyorlar.Bide geçen yıl ki istatistiklerimiz gayet başarılı olduğuna inanıyorum özellikle Türkiye şampiyonası dahil 52 gol atan kalesinde 8 gol yiyen ve namağlup olarak kırmızı kart dahi görmeden turnuvayı bitiren bir takım vardı.  Bu yıl  yaklaşık 28 tane kadroda  oyuncumuz  var, hepsini görmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu yıl yaklaşık altı maç yaptık altı maçta istatistik olarak 34 gol attılar, 1 Tane gol yediler. Geçen yılki başarıdan dolayı bu yıl ilimize 2 kontenjan verildiğinden 1. olan takım direk Türkiye Yarı Finallerine katılma hakkı kazanıyor ve bunu şimdiden başardık. Bizleri tanıdıkça oynadıkça gelişeceklerine inanıyorum.”

AKLA DAYALI FUTBOL ALGISINI İNŞA ETMEK EN BÜYÜK AMACIMIZ…

Amacımız bilgi birikim ve enerjimizi çocuklara en iyi şekilde aktararak onların bireysel sportif performanslarını ve Futbol imajlarını ortaya çıkarabilmek.  Futbol iki türlü oynanır; birisi fiziğe dayalı diğeri akla dayalı.  Günümüzde artık bilimsel veriler ve araştırmalar sonucunda. Futbol beynin FRONTAL KORTEKS dediğimiz bölgesi tarafından kontrol edilip yönetildiğini biliyor ve öğreniyoruz o yüzden Bizim amacımız Futbolun akla dayalı olduğunu anlamaları için algı düzeyi skalalarını yükseltebilmek bunu da geçen yıl yaptığımız gibi gerek antrenmanlar gerek maç analizleri gerekse psikoregüle ederek süreç içerisinde gördük.  Hedefimiz bu yılda tekrar aynı başarıyı yakalamak. Aslında hepsinden önemlisi; sonuçtan çok çocuklarımızın gelişimlerini görebilmek bu bizi ziyadesiyle daha memnun ediyor...”

ÇOCUKLARIMIZA DEĞER VERİRSEK, GÜVENİRSEK BAŞARI GELİR…

Burada bide yönetsel anlamda eksikliklerimiz var. Şehirde bu konuda Güven erozyonu var, bunu bir sefer yıkmamız lazım. Ayrıca şuan zaman zaman spor programlarında hayretlerle izlediğimiz yöneticiler ve bilgiden birikimden yoksun, yetersizliklerini bu şehrin gençlerine bir faydası olmadığı gibi nerden geldiğini unutacak kadar hala kimlik arayışında olan teknik adamların gençlerimizle ilgili açıklamalarını görüyor ve üzülüyorum. Elazığlı gençlerden olmaz, yapamaz, yetersiz görüyoruz diyebilecek futbol bilgi yeterliliğine sahipler mi acaba, bulundukları yerlerde sığıntı gibi durup etten duvarlar örerek yetki makamındaki kişileri de etkileyerek bu şehre ve gençliğine ihanet etmektedirler...”

CEHALETİN TELAFİSİ VARDIR AMA GAFLETİN TELAFİSİ ZORDUR.

“Elazığlı gençler niye yapamasınlar, bu belirsizlikleri aşmak gerekiyor. Elbette gençlerimizin eksikleri vardır bizler bu problemleri çözmek için mücadele etmek zorundayız herkes kendi işini yapmak zorundadır. Görev tanımları itibarı ile yöneticiler tesis maddi gelir iaşe para vb. kaynaklardan sorumludur,  teknik adamlar ise hem sportif hem de psiko sosyal davranış bozukluklarını düzeltmek zorundadır. Burada gençlikten bahsediyoruz.  Bir söz var: “limitleri zihin koyar.”niye limit koyuyoruz. Hani bir öğretilmiş çaresizlikler var, öğrenilmiş başarısızlıklar var, dedik. En başta bunlarla mücadele etmek durumundayız. Bu da özgüvenden geliyor,  değer vermekten geliyor. O zaman başarı gelir, başarı kalıcı olur. Son olarak TFF Gençlik Gelişim Kursunda da üst düzey yetkililere de söylemiştim burada da altını çizmek istediğim bir nokta var. Türkiye de altyapı problemi var diyorlar. Hayır, alt yapı değil, üst yapı problemi var. Bizim çocuklarımız problemli değil ki, özürleri yok, fiziki bir anlamda engelleri yok. Performansları geliştirildiği zaman çok daha iyi olabiliyorlar. Nasıl bir altyapı problemi olabilir. Problem bence üst yapıda ki kişilerin sevk, yönetim, organize becerilerindeki eksiklerdir. Çalıştırdığımız teknik adamların seçimini de yapan kendileri böylelikle altyapıda ki başarısızlığın faturasını altyapıdaki oyunculara çıkaramayız. Unutmayalım ‘Cehaletin telafisi vardır ama Gafletin telafisi zordur.’ Şuan da zor bir süreçten geçiyoruz. Malum gözbebeğimiz Elazığsporumuzun durumu ortada ve bir realite var transfer problemi zor çözülecek gibi bu anlamda birlik olmak zorundayız işte asıl anlatmak istediğimiz de tamda bu. İçtenlikle inanıyorum ve güveniyorum ki bu takımı yine bu şehrin çocukları ligde tutacaklardır destek olalım güvenelim…”

TEKLİFLER VAR AMA…

Şahsıma teknik adamlık için Bal Ligi Takımlarından gelen ciddi teklifler oluyor ancak. Ben bu işin mutfağından gelen insanım. 24 yıllık bir eğitimciyim,  birçok kademede görev aldım. Gerek altyapı ve gerekse profesyonel takımlarda Ümit ÖZAT, Coşkun DEMİRBAKAN, Ogün TEMİZKANOĞLU gibi hocalarımızın yanında yardımcı antrenörlük, maç performans analizi gibi deneyimlerim oldu. Yeterli donanıma ve birikime sahip olduğumu düşünüyorum. Öncelikli tercihim kariyer planımda Profesyonel takımlardan yana 1.Teknik adam olarak görev yapabilmek. Temas halinde olduğumuz kulüpler var ama doğru zamanda doğru yerde, doğru insanlarla olması temennisindeyiz.”

DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR…

“Ben özellikle geçtiğimiz yılki başarımızda bizlere büyük destekleri olan kıymetli ve şehrimiz için önem arz eden kişileri, kurumları buradan sizlerin araçlığıyla şahsım ve okulum adına başta Okul Müdürümüz Levent Sancar, Sayın Vekilimiz Tolga Ağar, Belediye Başkanımız Sayın Şahin Şerifoğulları, ETSO, EASKF Başkanımız Sayın Mustafa Gür, Elazığspor Kulübü Başkanımız Sayın Selçuk Öztürk ve beni bağışlasınlar ismini sayamadığımız yönetici, taraftarlarımıza, dostlarımıza ve siz basın temsilcilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Her zaman bizlere destek oldular. Bize bu imkânı sunan ayrıca günışığı gazetesine de teşekkürlerimizi sunuyorum.”

Yorumlar (0)
30°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Namaz Vakti 28 Eylül 2021
İmsak 04:41
Güneş 06:03
Öğle 12:21
İkindi 15:48
Akşam 18:30
Yatsı 19:47
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 7 16
2. Trabzonspor 7 15
3. Altay 7 15
4. Beşiktaş 7 14
5. Hatayspor 7 13
6. Konyaspor 7 13
7. Alanyaspor 7 13
8. Kayserispor 7 11
9. Karagümrük 7 11
10. Galatasaray 7 11
11. Sivasspor 7 9
12. Adana Demirspor 7 9
13. Antalyaspor 7 8
14. Gaziantep FK 7 8
15. Başakşehir 7 6
16. Kasımpaşa 7 6
17. Malatyaspor 7 6
18. Göztepe 7 5
19. Giresunspor 7 2
20. Rizespor 7 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 19
2. Ankaragücü 7 15
3. Erzurumspor 7 15
4. Eyüpspor 7 13
5. Bandırmaspor 7 12
6. Tuzlaspor 6 11
7. Samsunspor 6 10
8. Kocaelispor 6 10
9. Manisa FK 7 9
10. Menemenspor 7 8
11. Gençlerbirliği 7 8
12. Boluspor 6 7
13. İstanbulspor 6 7
14. Altınordu 7 7
15. Adanaspor 7 6
16. Denizlispor 7 6
17. Balıkesirspor 6 6
18. Bursaspor 7 5
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Liverpool 6 14
2. Man City 6 13
3. Chelsea 6 13
4. M. United 6 13
5. Everton 6 13
6. Brighton 6 13
7. West Ham 6 11
8. Aston Villa 6 10
9. Brentford 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 6 9
12. Watford 6 7
13. Leicester City 6 7
14. Wolverhampton 6 6
15. Crystal Palace 6 6
16. Southampton 6 4
17. Newcastle 6 3
18. Leeds United 6 3
19. Burnley 6 2
20. Norwich City 6 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 7 17
2. Real Sociedad 7 16
3. Sevilla 6 14
4. Atletico Madrid 7 14
5. Rayo Vallecano 7 13
6. Barcelona 6 12
7. Real Betis 7 12
8. Valencia 7 11
9. Osasuna 7 11
10. Athletic Bilbao 7 10
11. Villarreal 6 8
12. Mallorca 7 8
13. Celta de Vigo 7 7
14. Espanyol 7 6
15. Cádiz 7 6
16. Elche 7 6
17. Levante 7 4
18. Granada 7 3
19. Deportivo Alaves 6 3
20. Getafe 7 0
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@