banner74

'Kongrede aday olmayacağız'

TY Elazığspor’da Kulüp Başkanı Sedat Karataş, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında aday olmayacaklarını söyledi. 

SPOR 12.05.2018, 15:32 12.05.2018, 15:32
3208
'Kongrede aday olmayacağız'

Temsilcimiz TY Elazığspor’da Kulüp Başkanı Sedat Karataş, Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısı ile Olağanüstü Genel Kurul’da aday olmayacaklarını açıkladı…
Elazığspor Tesisleri’nde saat 12:00’de düzenlenen basın toplantısına Asbaşkan Osman Altungök, Yönetim Kurulu ÜyeleriTolga Gecekuşu, Ahmet Ballıca ve Zeki Dağ yer aldı.Son 2 sezonun değerlendirmesinin yapıldığı basın toplantısında ilk olarak konuşan 2. Başkan Karahan Çelik, 100 Milyon TL’nin üzerinde bir borç ile kulübü devraldıklarını belirterek, bugüne kadar tek amaçlarının 50 yıllık çınarı yere indirmemek olduğunu söyledi. 2. Başkan Çelik’in konuşmasından satırbaşları şöyle;

ÇELİK; Elazığspor kapansın mı? Kapanmasın mı? Tartışmalarıyla göreve geldik…
“2 yıldır bu onurlu görevi yürütüyoruz. 2. yılın sonunda futbol sezonunu tamamladık. Hem bu sezonu hem önceki sezonu, yönetimimizin hangi zorluklarla uğraştığının değerlendirmesini yapmak istedik. 2 yıldır bu görevi yürütüyoruz. Bu göreve çok büyük zorlularla başladık. Bu görevi alırken Elazığspor’un 100 milyonun üzerinde borcu söz konusuydu. Elazığspor küme düşer, kapanır deniyordu. Benzer diğer takımalar baktığımızda ya küme düştü ya küme düşmeye devam ediyor. Bunların örneklerini üst alt liglerde görebiliyoruz. Biz o dönem çok tartışmalı şekilde Elazığspor kapansın mı? Borç ödensin mi, ödenmesin mi? tartışmalarıyla göreve geldik. Bu tartışmalar devam etti. Bu 2 yılın sonunda başardığımızı düşünüyorum. 100 milyonluk borç büyük bir borç miktarıydı. Bu kadim şehrin altından kalkamayacağı bir borç değildi. Bunu Elazığ’ın yöneticilerine anlatmaya çalıştık. Belediye Başkanı önderliğiyle o da bizim gibi düşünerek bu koca çınarın yaşatılması gerektiğini düşünerek Mücahit Yanılmaz’ın önemli destekleri oldu. Büyük aşama kaydettik. 100 milyonun üzerinde borcun son raddesine geldik. Vadelerin sonuna gelmiş borçlardan bahsediyoruz. Yerli futbolcular ve sporcu ailelerini sayarsak 90 küsur futbolcu, futbolcu ailesi, teknik direktörlere borcumuz vardı.”

Birçok şeyi başardık…
 “Bu ödeme süreci basit olmadı. Sınırlı kaynaklarla zorlu süreçle mücadele ederek bu noktaya geldik. Geldiğimiz noktada Elazığspor’un da, kulübün de beklediği sportif başarı oluyor. Bunu sporu yöneten bütün yöneticiler, bizler de bunun farkındayız. Sportif başarı spor kulübünün vazgeçilmezi fakat kalıcı sportif başarının gelmesi için olmazsa olmazlar var. Bunun başında mali disiplin geliyor. Bugün Gaziantepspor, Manisaspor, Samsunspor küme düşüyor. Bunların altında yatan neden mali disiplin, ciddi borç yüküdür. Bizim Elazığspor’u devraldığımız dönemde bu kulüplerden daha fazla borç vardı. Biz bunu sıklıkla tekrar ediyoruz ama camia tarafından unutuluyor. Biz çok zor olan bir şeyi başarmış olduk. Bu süreçte borçları ödeyerek kurtulamıyorsunuz. Biz çok şükür yüklü borçlara rağmen 2 yıldır Elazığspor’u en iyi şekilde temsil ederek TFF nezdinde yönettik. Herkesin hatırlayacağı gibi FIFA’dan ağır puan silme cezası aldık. 100 milyon borcu olan bir takımın puan cezası alması son süreçlerini görüyoruz. Bu sıkıntıyı yaşayan herkeste var ve biz dünyada bir ilki yaşayarak -6 puanımızı alarak kümede kaldık. Bu Elazığspor için çok iyi bir şeydi. Almasak küme düşebilirdik. Bu açıdan dünyada bir ilk olması açısından çok önemli bir karardı. Akabinde iki dönem transfer yasağı almıştık. 2. kez bu da dünyada ikinci örnek oldu. İlki de bizimdi bu da bizim oldu.  Bir futbol takımı bunu geçici olarak kaldırdı. Biz kalıcı olarak kaldırdık. Vurguladığımız kulübü bir alt lige göndermek için yeterli sebepler oluyor. Bunları kaldırmak yönetim başarısıdır.”

Sportif başarının ön şartı mali başarı, mali yapı…
“Camiada eleştirildiğimiz noktalar oldu. Biri eline kâğıt alıyor ve sosyal medyada belge diye yayınlıyorlar. Kendilerine gazeteci diyorlar ama öyle bir şey yok sosyal medyada nasıl karalarım diyorlar. Bu bahsettiğimiz kişiler genel kurullarda seçime de girmişlerdi. Seçim bittikten sonra işbirliği yapmak gerekir ama maalesef içimizde Elazığspor için her şeyi yaparım diyenler kendi çıkarları için ilerliyor. Son zamanlarda böyle bir kişi sosyal medyada bir bağış listesi yayınlamış. Kulübün 40 bin lira aldığını ve nereye gittiğini soruyor. Biz bu kulübün 100 milyonluk borcu olduğunu söylüyoruz. Bunlar 40 bin lirayı soruyor. Biz bir sürü liste kapattık. Biz ilimizin yöneticilerine, belediye meclis üyelerine, liste dağıtıyoruz ve yapma sebebimiz Elazığspor’a kimlerin yardım yaptığını bilmeleri. Medyaya vermeme sebebimiz bağış yapanların yapılan bağışın bilinmemesini istemesi. Ama biz il yöneticilerine dağıtıyoruz. O bağış listesi eski ve eksik bir bağış listesi ve deniyor ki bu bağış nereye gitti. Bunu yapan kişi geçmişte yönetime talip olan bir kişi. Ne acı ki matematik hesabı bile yapamayan biri yönetime takip olmuştu. 2017-2018 sezonunda bazı zorluklarla başladık sezonda yaşanan gelişmeler vardı ve bu Elazığspor’u zorladı ve iyi bir hazırlık sürecini engelledi. 1 ay kadar yönetim boşluğu oldu ve genel kurul yapıldı. Görevimize kaldığımız yerden devam ettik. Sezona güzel başlamayı hedefledik. Birçok futbolcuyla yolumuzu ayırıp yeni transferlerle başladık. İddiamız bizim yönetim kurulunun ağzından çıkan iddia değildi. Takımın oluşan profesyonel yapının izlenimi oldu. Ligin iyi takımlarından biri olarak Elazığspor gösteriliyor. Ligi iyi bir noktada bitirmek sporcularımızın kaliteli takım oyunu ile olmuyor sportif başarının ön şartı mali başarı mali yapıdır.”

Borçları yüzde 80 oranında azalttık…
 “Çeşitli projelerle yöneticilerin siyasilerin kapılarını çaldık. Sonuç olarak bu mali kaynaklar istenildiği gibi oluşturulmadı ve takımımız sezonun 2.yarısında 6 tane transfer yaparak ileriye götürme takımımız maalesef hedefe ulaşmadı. Bu süreç böyle gider mi? Ön şartımız olan mali kaynaklar sağlanamazsa o kulübün üst seviyeye çıkma hedefini kurması kalkar. Elazığspor’un emin adımlarla ilerlemesi için kulübün önünü açtık. Geldiğimiz noktada Elazığspor’un borçlarını yüzde 80 oranında azalttık ancak henüz bitmedi. Borcumuzu önümüzdeki mali kurulda söyleyeceğiz. Bu rakamları açıklamak mali kurulda yapılacak işlem olacağı için açıklamayacağım. Kamuoyunu yanıltmak istemiyorum.  Mali genel kurulla beraber olağanüstü seçim kararı aldık. Burada Elazığspor’un önünü açmak. Elazığspor’un emin adımlarla ilerlemesi için önünü açtık. Ben 2 yıllık süreçte bize destek olan basına, taraftarlara, Elazığlı hemşehrilerimize, belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu süreçte zorlu süreçler geçirdik. Üstesinden gelmeye çalıştık. Sportif başarıların en önemlisi birlik beraberlik içinde olmaktır. Camia olmak. İnşallah ileriye gider. Destek olmak bazen bir yazı ile bir ziyaretle olur. Elazığspor inşallah kalıcı olma hedefine bırakır” 

KARATAŞ: “Belediye dışında kimseden yardım göremedik…”
Çelik’in açıklamalarından sonra söz alan Elazığspor Kulüp Başkanı Sedat Karataş ise “Samsunspor konusunda kulüplere yönetim bulunmadığında kayyuma gider spor kulüpleri nasıl olursa Samsunspor’da gördük ve Samsunspor küme düştü. Üstelik Samsunspor eski dönemlerde her yıl 25 milyon, 30 milyon yardım alarak görevlerini ifşa ettiler. Bu yılda Çaykur Rizespor bu ligde en şanslı aday olacağını söylemiştik. Özel muhabbetlerde de söyledik. Neden bu kanıya vardık? Rizespor son 3 ayda GSB de 30 milyonluk bir yardım aldı. GSB bakanı Rizeli ve 40 milyon yardım gönderildi. Gazişehir’de öyle. Sondan bir hafta önceye kadar şansımızı taşıdık. 3 aydır bu kulübün elektrikleri kesik ama kimse kendisine dert edinmedi. Bizler yönetim kurulumuzla kan kusup kızılcık şerbeti içtik, dedik. Bizim yönetimimiz 2.5 yıllık seçilmişti. Bizim Genel Kurul yapmamıza gerek yok, görevimiz devam ediyor. Biz kongrede aday olmadık kimse gelmedi. Biz  saat 15.00’a kadar aday olmadığımızı söyledik. Sosyal medya kurtları biz daha iyisini yaparız dediler ve kimse gelmedi. Kayyuma kalmaması için görevimize devam ettik. Kayyuma gittiğinde örnek verdiğim gibi Samsunspor bir anda küme düştü. Biz bu görev süreci içinde yazılıp çizildi. Elazığspor’umuza kalıcı kaynak olması için birçok kaynak sunduk belediyenin de kasasından almadık. Kaynak için ilimizdeki siyasilerden destek alamadık.  Örneğin yeni yapılan valilik binasının altındaki otoparkla ilgili şahsımız değil Elazığspor için çalıştırılsın dedik kabul edilmedi” ifadelerini kullandı.
Karataş açıklamasına şöyle devam etti; 

Para bize değil eski kulüp başkanına gidiyor…
“Karahan başkanımız sosyal medya gazetecisi olan biri Elazığspor kapatılmalıydı kaynaklar aktarılmamalıydı, dedi. Elazığ’da geçmişte futbol oynamış ama şu an gazetecilik yaptığını iddia eden biri Elazığspor’un başkanları kulübünün yolunu bilmiyor dedi. O malum gazetecide demeyeceğim ama neyse 2 yıl amatörde oynadınız diye kendinizi futbolcu sanmayın. Ben Elazığspor’un bütün maçlarına gittim. 2 yıl amatörde oynadık ama biz sizin gibi basıncı olarak şeref tribününe gitmedik. Bizim gibi düşünmeniz için maratona kale arkasına gelmeniz gerekirdi.  Akhisar maçında sosyal medyada laflar dolanıyordu. Yeni dönem için Ankara’da kol reklamı aldık, bu icraya giriyor. Diyarbakır’daki maça federasyon başkanımızın daveti ile gittik. Gitme sebebimiz yeni yılda 1 milyonluk bir proje sunduk ve buna Yıldırım Demirören’in onayı gerekiyordu. Bitmek üzere olan dönem için yardım istedik. Göreve geldiğimiz günden beri bu para bize değil eski kulüp başkanına gidiyor. Bizim bütün mücadelemiz bize çekmekti.”

Makamımızı, mevkimiziElazığspor için feda ettik…
“Bir iş adamımıza haksız bir işlem yapıldı. Bunu burada söylemeyecektik. Önümüzdeki günlerde daha detaylı açıklama yapabiliriz. Sırf Elazığspor’a yardım etti diye üst kurumdan hiçbir talebiniz karşılanmayacak diye o kurumdan dışarıya itilmiştir. Herkesin tanıdığı bir işadamı.Vali Bey ilgileneceğini söyledi. Bu konuları mutlak açığa kavuşturacağız. Söylememizin sebebi korkudan değil, Elazığspor’un menfaatleri için Allah’tan başka korkumuz yok. Makamımızı, mevkimiziElazığspor için feda ettik. Oturduğumuz evi de Elazığspor için ipotek ettik. Yeri geldiği zaman bu şehre ihanet edenleri ifşa edeceğime söz verdim. Yeni bir takım kurulması yeni yönetimin oluşması lazım. Allahtan başka korkumuz yok fakat ne söylemiyorsak Elazığspor’un menfaati için. İleride söyleyemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Zorluklar yaşadık. İthamlarda bulundular.”
 

Biz tüm benliğimizle bu kurum ayakta kalsın diye mücadele verdik…
“Biz Pazartesi gününden primleri nasıl öderiz derdine düşmüştük. İnsanlardan borç almaya proje üretmeye çalışıyoruz. Başkan Karahan’ı bir işadamının evine gönderdim. Bolu maçında primlerin ödenmediğini iddia edenler var. Kaptana söz verdik. Primleri dağıtacağız dedik. Cuma gününe kadar söz verdik. Cuma günü takım burada giderken ben kaptana dedim parayı dağıtacağım. Gündüz saat 12’de Cumaya gidersem parayı yetiştiremem diye Cumaya da gitmedik parayı kavuşturduk. O parayı çalışanlarımıza teslim ettik. Üzücü olan şu, maça çıkıyorsunuz,  bu kadar emek, gayret; maçı sonra kaybediyoruz. Maçı kaybettikten sonra yola çıktığımızda diyorlar ki maçı mı sattınız? Bu kadar emek, çaba bir futbolcu hatası tekniksel yönetim hatası, bu sözleri duymak bizi üzüyor. Biz tüm benliğimizle bu kurum ayakta kalsın diye mücadele verdik.”

Eski başkana 8 Milyon 845 Bin TL borç var…
Ankara’da Spor Toto ile yapılan anlaşmanın akabinde kulüp müdürünü icra dairesine gönderdiğini ifade eden Karataş, “Eski kulüp başkanının alacağıyla ilgili bir çalışma yapmasını istedik. Bunu da sizinle paylaşmak istiyorum. Biz borcun 8 Milyon TL kaldığını zannediyorduk. 1 Milyon Spor Toto’dan kol reklamı alırız, 2 Milyon da içerde hak edişimiz birikti onu öderiz eski başkana. 5 Milyon’da Yıldırım Demirören’den bir avans isteriz. Dolayısıyla eski kulüp başkanının alacağı kalmaz diye düşünüyorduk ama ödenenler ve faizleri hariç son kalan 8 Milyon TL’lik icra dosyası. 8 Milyon TL ana para. Güncel haliyle 11 Milyon 200 Bin TL olmuş. Bu kulüp başkanı görevdeyken temlik koydurmamış, kendi alacağını Elazığspor’da görevdeyken icraya verdirmiştir. Bir dosya halinde değil bu parayı 500’er Bin TL’lik 16 dosya halinde. Bunun farkı da şu; tahsil harci 708 Bin TL. Avukatlık ücreti 150 Bin TL. Toplam faiz 2 Milyon 800 Bin TL. 2 Milyon 300 Bin TL civarında ödeme yapılmış. Buna rağmen kalan miktar 8 Milyon 845 Bin TL. Bir kulüp başkanı görevdeyken alacağı için kulübünü nasıl icraya verir bunu da kamuoyunun takdirine sunuyoruz” dedi.

Aday Olmayacağız…
“Bu yıl bunlar yaşanmasın diye basın toplantısı düzenledik. Önümüzdeki kongrede aday olmayacağız. Adaylar var. Birileri tarafından bize ulaştırılıyor. Sedat başkan adaysa biz aday değiliz söylemler var. Ben buradan tüm adaylarımızı kongremize bekliyoruz. Elazığspor’u bir adım öteye taşıyacak namuslu şerefli kişilere oylarını kullansınlar. Elazığspor’u bir adım daha öteye taşıyacak yönetimlere destek versinler. Değerli isimler var. Tunceli rektörümüz Prof. Dr. Übeyde İpek’i kaydettik. 26 Mayıs cumartesi günü Elazığspor’a gelsinler takımlarına destek versinler. Ben bugüne kadar emeklerinizden dolayı siz değerli basın mensuplarına teşekkür ediyorum. Bizleri gelip teselli eden tüm Elazığspor taraftarlarına teşekkür ediyorum. Ben bundan sonra ki dönemde de taraftarımız Elazığspor’a, takımına, kulübüne sahip çıksın. Ben hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 2 yıldır gönüllük esasına dayalı olarak bizler ile çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Tetiş Yapı’ya da çok teşekkür ediyorum. Medical Park Hastanelerine teşekkür ediyorum. Elazığspor’a büyük ya da küçük yardım etmiş herkese teşekkür ediyorum.”

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 13 33
2. Hatayspor 13 26
3. Konyaspor 13 26
4. Alanyaspor 13 24
5. Fenerbahçe 13 23
6. Karagümrük 13 22
7. Başakşehir 14 22
8. Galatasaray 13 21
9. Beşiktaş 13 20
10. Adana Demirspor 14 20
11. Altay 14 17
12. Kayserispor 13 16
13. Antalyaspor 13 15
14. Gaziantep FK 13 15
15. Sivasspor 13 13
16. Giresunspor 13 13
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 13 12
18. Göztepe 13 10
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 13 7
Takımlar O P
1. Ümraniye 12 27
2. Ankaragücü 13 27
3. Eyüpspor 13 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. Tuzlaspor 12 20
7. Kocaelispor 12 20
8. İstanbulspor 12 19
9. Adanaspor 13 18
10. Gençlerbirliği 13 17
11. Samsunspor 12 16
12. Bursaspor 13 14
13. Denizlispor 12 14
14. Menemenspor 12 14
15. Manisa FK 14 14
16. Boluspor 12 13
17. Ankara Keçiörengücü 12 10
18. Altınordu 13 10
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 12 29
2. Man City 12 26
3. Liverpool 12 25
4. West Ham 12 23
5. Arsenal 12 20
6. Wolverhampton 12 19
7. Tottenham 12 19
8. M. United 12 17
9. Brighton 12 17
10. Crystal Palace 12 16
11. Everton 12 15
12. Leicester City 12 15
13. Southampton 12 14
14. Brentford 12 13
15. Aston Villa 12 13
16. Watford 12 13
17. Leeds United 12 11
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 12 8
20. Newcastle 12 6
Takımlar O P
1. Real Madrid 13 30
2. Real Sociedad 14 29
3. Sevilla 13 28
4. Atletico Madrid 13 26
5. Real Betis 14 24
6. Rayo Vallecano 14 23
7. Barcelona 13 20
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Osasuna 14 19
10. Valencia 14 18
11. Espanyol 14 17
12. Villarreal 13 16
13. Mallorca 14 15
14. Deportivo Alaves 13 14
15. Celta de Vigo 14 13
16. Granada 14 12
17. Cádiz 14 12
18. Elche 14 11
19. Getafe 14 9
20. Levante 14 7
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@