Yeni stadyum nerede!

TOKİ, Gençlik ve Spor Bakanlığı’yla yaptığı protokoller çerçevesinde bu yıl 23 ile 25 yeni stadyum yapacak...

SPOR 13.06.2014, 20:01 13.06.2014, 20:01
5272
Yeni stadyum nerede!
Spor Toto Süper Lig'de kümede kalma mücadelesini kaybederek önümüzdeki sezon PTT 1.Lig'de mücadele edecek olan Bordo-Beyazlı Temsilcimiz Elazığspor'da, yönetim belirsizliği sürerken, yapılması planlanan yeni stadyumdan halen daha ses seda yok…
 
Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığı, Spor Toto 3.Lig'de takımları bulunan illerinin stadyum projelerini tamamlayarak temellerini atarken 2 bölgenin tek temsilcisi konumunda bulunan Elazığ’ın üvey evlat muamelesi görmesi kafalarda soru işaretlerine neden oluyor…
 
TOKİ, Gençlik ve Spor Bakanlığı`yla yaptığı protokoller çerçevesinde bu yıl 23 ile 25 yeni stadyum yapacak. Kaderine mahkûm edilmiş Elazığ’a yapılması planlanan yeni stadyum halen proje aşamasında…
 
Spor Toto Süper Lig'e veda ederek önümüzdeki sezon PTT 1.lig'de mücadele edecek olan Elazığspor'da, yönetim belirsizliği sürerken, yapılması planlanan yeni stadyumdan halen daha ses seda yok. 12.510 Koltuklu Elazığ Atatürk Stadyumu’nda halen daha profesyonel maçlar oynanırken, Elazığlı futbolseverler, yetkililerden bir an önce adım atılmasını bekliyorlar…
 
Geride bıraktığımız sezon maddi sıkıntılar yaşayan ve ikinci sezonunda Süper Lig'e veda eden bordo beyazlı ekibimizde, kongre kararının ardından yaşanan suskunluk devam ediyor. Kamuoyu yeni sezonda Elazığspor'a kimlerin talip olacağını merakla beklerken, bir yandan da farklı şehirlere yapılan stadyumların gölgesinde kalmanın üzüntüsünü yaşıyor. Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığının Toki işbirliğiyle 23 farklı ile 25 stadyum yapması, Elazığ kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu. Elazığspor'lu taraftarlar, her seçim öncesi vaat edilen ve sadece proje aşamasından ileri gidemeyen yeni stadyum yapımıyla ilgili tepkilerini dile getiriyorlar…
 
Elazığ Üvey evlat…
23 farklı ile yapılacak olan bu stadyumlar arasında yıllardır Elazığ'a yapılması düşünülen yeni stadyumun proje aşamasından ileri gidememesi büyük tepkilere neden oldu.
Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığı, Spor Toto 3.Lig'de takımları bulunan Çorum, Batman ve Afyon illerinin stadyum projelerini tamamlayarak temellerini attı. Geride bıraktığımız sezon Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden, bu sezon ise PTT 1.lig'de mücadele edecek olan ve her iki ligde de Doğu Anadolu'nun tek temsilcisi konumunda bulunan Elazığ şehrinin, üvey evlat muamelesi görmesi kafalarda soru işaretlerine neden oldu. Spor Toto 3.Lig ve BAL liginde mücadele eden şehirlerin takımlarına öncelik tanınması Elazığ şehrinin sahipsiz olduğunu bir kez daha kanıtladı.
 
Milletvekilleri ve Bakan tarafından atılan twitlerden öteye gitmiyor…
23 ile 25 stadyum projesi hakkında geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanı Akif Kılıç, birçok stadyumun sonlandırma aşamasında olduğunu ve gelecek sezon birçoğunun yeni sezonda hizmete açılacağını belirtti. Ne hikmetse bu stadyumlar bitim aşamasına getirilirken, Elazığ'da yapılması planlanan yeni stadyumun her seferinde milletvekilleri ve bakan tarafından atılan twitlerden öteye gitmiyor. Bu da Elazığspor taraftarları arasında alay konusu olmaya başladı.
 
İşte projeleri tamamlanan o stadların son durumları;
*Adana Stadyumu: Geçtiğimiz yılın Nisan ayında ihalesi yapılan 33 bin seyirci kapasiteli Adana Stadyumu, 103 bin metrekarelik bir alana inşa ediyor. Bugün itibariyle gerçekleşme oranı yüzde 1 dolaylarında olan stadyumun proje maliyeti 140 milyon TL.
*Afyon Stadyumu: 2010 yılının sonunda ihale edilen 15 bin seyirci kapasiteli Afyon Stadyumu’nda sona gelindi. Bugün itibariyle sadece bazı ince işlerin kaldığı stadyumun, yeni sezonda kapılarını sporseverlere açması bekleniyor.
*Ankara Stadyumu: Başkentlilerin uzun zamandır hayali olan dört dörtlük bir stadyum isteğini tamamıyla karışlayacak olan projenin yaklaşık 200 milyon TL’ye mal olması bekleniyor. 40 bin seyirci kapasitesine sahip olacak stadyum için Gençlik ve Spor Bakanlığı arazi çalışmalarını sürdürüyor.
*Antalya Stadyumu: Son yıllarda yapılan yatırımların ardından tatil turizmin başkenti olma özelliğinin yanına spor turizmini de ekleyen Antalya, 33 bin seyirci kapasiteli stadyumunun tamamlanması için geri sayımını sürdürüyor. Geçtiğimiz yılın ilk ayında sözleşmesi yapılan stadyumun fiziki gerçekleşme oranı bugün itibariyle yüzde 35 seviyelerinde. Proje maliyeti 103 milyon TL Antalya Stadyumu, 200 bin metrekareden daha geniş bir alana inşa ediliyor.
*Batman Stadyumu: Bu yılın hemen başında ihalesine çıkılan Batman Stadyumu 15 bin seyirci kapasitesine sahip olacak. Çalışmalarına başlanan stadyumun en kısa zamanda Batmanlı sporseverlerin hizmetine açılması hedefleniyor.
*Bursa Stadyumu: Yeşil-Beyazlı ekibin yeni cazibe merkezi olacak 45 bin seyirci kapasiteli Bursa Stadyumu’nda çalışmalar tüm hızıyla ilerliyor. 195 milyon TL yatırım bedeline sahip projede bugün gelinen fiziki gerçekleşme oranı yüzde 75 dolaylarında.
*Çorum Stadyumu: Çorum’a farklı bir spor kültürü kazandıracak stadyum, ek protokollerin ardından yeniden ihale edilecek.
*Diyarbakır Stadyumu: Sözleşmesi imzalanan ve yer teslimi aşamasında olan Diyarbakır Stadyumu’nun proje maliyeti 150 milyon TL.
*Edirne Stadyumu: Edirne’nin spor kültürüne önemli katkılar sağlayacak Edirne Stadyumu projesinde UEFA standartlarına göre revizyonlar yapılıyor.
*Elazığ Stadyumu: Proje maliyeti 80 milyon TL olan stadyumun arazi imar revizyonları ve proje çalışmaları halen daha devam ediyor.
*Eskişehir Stadyumu: Futbola büyük ilgi gösteren kentlerden biri olan Eskişehir’de yapımı devam eden 33 bin seyirci kapasiteli stadyumun bugün itibariyle fiziki gerçekleşme oranı yüzde 20 dolaylarında. 140 milyon TL proje maliyetine sahip stadyum, 166 bin metrekarelik bir alana yapılıyor.
*Gaziantep Stadyumu: Geçtiğimiz yılın Şubat ayında sözleşmesi imzalanan 33 bin seyirci kapasiteli Gaziantep Stadyumu’nun bugün itibariyle gerçekleşme oranı yüzde 5 dolaylarında. *Hatay Stadyumu: İhalesi tamamlanan ve değerlendirme aşamasında olan Hatay Stadyumu, tamamlandığında 25 bin seyirci kapasiteli dev bir stadyum olarak dikkatleri çekecek.
*İzmir Göztepe Stadyumu: Çok uzun yıllardır yeni stadyum bir stadyum beklentisi olan İzmirlilerin bu isteğini Gençlik ve Spor Bakanlığı, İzmir’e son derece modern iki stadyum yaparak gideriyor. Bu stadyumlardan ilki 75 milyon TL proje maliyetine sahip İzmir Göztepe Stadyumu. 15 bin seyirci kapasiteli olacak stadyumun Nisan ayında sözleşmesi imzalandı ve yer teslim aşamasına geçildi.
*İzmir Karşıyaka Stadyumu: İzmir’in bir diğer 75 milyon TL yatırım bedelli stadyumu da İzmir Karşıyaka Stadyumu. 15 bin seyirci kapasiteli stadyum için bu yılın Nisan ayında sözleşme imzalandı ve yer teslimi aşamasına gelindi.
*Kocaeli Stadyumu: Kocaeli’nde yapımı tüm hızıyla devam eden 33 bin seyirci kapasiteli stadyumun bugün itibariyle fiziki gerçekleşme seviyesi yüzde 5 seviyelerinde. Kocaeli Stadyumu’nun proje maliyeti ise 160 milyon TL.
*Konya Stadyumu: Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında ihalesi yapılan ve hemen ardından yer teslimi gerçekleşen 42 bin seyirci kapasiteli Konya Stadyumu’nda bugün itibariyle yüzde 75 fiziki gerçekleşme oranına ulaşıldı. Konya Stadyumu’nun proje maliyeti de 160 milyon TL. *Malatya Stadyumu: 2012 yılının ilk ayınca ihalesi yapılan Malatya Stadyumu’nda bugün itibariyle fiziki gerçekleşme oranı yüzde 35 dolaylarında. 25 bin seyirci kapasiteli stadyumun proje maliyeti 78 milyon TL.
*Manisa Akhisar Stadyumu: Manisa da tıpkı İzmir gibi aynı anda iki stadyumun inşasının devam ettiği bir diğer şehir. Bu projelerden ilki olan Manisa Akhisar Stadyumu, 12 bin seyirci kapasitesine sahip olacak. Proje maliyeti 39 milyon TL olan stadyumun bugün itibariyle fiziki gerçekleşme oranı yüzde 5.
*Manisa Turgutlu Stadyumu: Manisa’nın bir diğer stadyumu olacak Manisa Turgutlu Stadyumu ise 30 milyon TL proje maliyetine sahip. 10 bin seyirci kapasiteli olacak stadyumun yapımına kısa bir süre içerisinde başlanacak.
*Mersin Stadyumu: Süper Lig’in yeni ekiplerinden Mersin İdmanyurdu’nun maçlarına ev sahipliği yapacak Mersin Stadyumu, geçtiğimiz yıl Mersin’de düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları’nın açılış ve kapanış törenlerine de ev sahipliği yapmıştı. 25 bin seyirci kapasitesine sahip stadyumun proje maliyeti 125 milyon TL idi.
*Sakarya Stadyumu: Sakarya’nın 25 bin seyirci kapasiteli stadyumu 137 milyon TL proje maliyetine sahip. Stadyumun çalışmalarında bugün itibariyle fiziki gerçekleşme oranı yüzde 5 seviyesinde.
*Samsun Stadyumu: Samsun’da 334 bin metrekarelik bir alanda yapımı süren 33 bin seyirci kapasiteli Samsun Stadyumu, 2012 yılının son ayında ihale edildi. Bugün itibariyle fiziki gerçekleşme oranı yüzde 30 seviyelerinde olan stadyumun proje maliyeti 138 milyon TL. *Sivas Stadyumu: Bugün itibariyle yüzde 25 fiziki gerçekleşme oranına ulaşan Sivas Stadyumu, 25 bin seyirci kapasiteli. 106 milyon TL proje maliyeti olan stadyum 160 bin metrekarelik bir alanda inşa ediliyor.
*Trabzon Stadyumu: Deniz doldurulmasıyla yapılacak Trabzon Stadyumu, bölge halkının en büyük isteklerinden birisiydi. Proje maliyetinin 250 milyon TL olduğu stadyum, 41 bin 461 seyirci kapasiteli olacak. Çok geniş bir alanda inşa çalışmaları devam eden stadyumun bugün ki fiziki gerçekleşme oranı yüzde 25 dolaylarında.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 21 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 22 36
4. Alanyaspor 22 35
5. Beşiktaş 22 35
6. Hatayspor 22 35
7. Başakşehir 21 34
8. Adana Demirspor 22 34
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 22 30
12. Karagümrük 22 30
13. Galatasaray 22 27
14. Giresunspor 22 26
15. Kasımpaşa 22 24
16. Göztepe 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 19 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 21 37
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 21 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 20 20
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@