- G:

Eksik Evrakların Ortaya Çıkmasının Önüne Mi Geçildi!

İki buçuk yıldır bir türlü tamamlanamayan dosyanın görüşülmesi esnasında MHP İl Genel Meclis üyelerinin dosyada bazı iddialarına rağmen madde Ak Parti meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi.

MHP İl Genel Meclis üyesi Osman Dilek, Komisyon Başkanı Ak Parti Meclis üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı Hanifi Coşkun’un raporlar hazırlanırken dosyayı kendilerine göstermediğini ileri sürerek evrakta sahtecilik yapıldığını iddia etti. Sorumluların ortaya çıkarılmasını istedi.

Elazığ İl Genel Meclisi Mart ayı toplantısını son gününde skandal iddia MHP tarafından gündeme getirilmesine rağmen 3 yıl sonra iddiaların odağındaki dosya Ak Parti Meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi.

Toplantının beşinci gününde gündemin 6 maddesi görüşüldü. Merkez Alatarla, Cevizdere, Cip, Dambüyük, Gümüşbağlar, Hankendi, Harmantepe, İçme, İkitepe, Körpe, Örençay ve Sütlüce konutları için hazırlanmış olan Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planının onaylaması ile ilgili olarak İmar ve Bayındırlık Komisyon raporu görüşmelerinde MHP Meclis üyesi Dilek, dosyada bazı iddiaları ileri sürdü. Ve komisyon başkanının rapor yazılırken MHP komisyon üyelerine haberdar etmediğini ifade etti

İmar ve Bayındırlık Komisyonun raporun okunmasından MHP İl Genel Meclis üyesi ve Grup Başkan Vekili Osman Dilek söz aldı. Binaların yapılışına itirazlarının olmadığını belirterek şöyle konuştu “Bizim itirazımız şuna. Burada yer tespit tutanakları dün burada meclis bitine kadar imzalanıp hazırlanmamış. Jeolojik raporlar dosyada diye gözüküyor. Dün imar komisyonu başkanı buradaydı. Yarın görüşürüz dedi. Evraklar gelsin oturup rapor yazarız. Bu kaçıncı oldu. Bu rapor yazılıyor. Bize bilgi daha verilmiyor. Neyi neden kaçırıyor ne yapmak istiyoruz. Deprem evleri yapıldı. Bu yapılan evlerin vebali Elazığ’ın üzerindedir. Burada üç tane beş tane bürokratın yaptığı hataları meclise neden mal ediyoruz. Bizim ne menfaatimiz var. Biz neden bu bürokratların yaptığı hatayı buraya getirip düzeltiyoruz. Bürokratların hatalarını devletimizin kutsalıdır deyip onaylayacak mıyız? Neden oturup konuşmuyoruz. Evrakalar tamam olsa biz neden itiraz edelim. Yer tespit tutanağının tarihine bakın bugün atılıyor. Binalar ne zaman yapılmış. Ya yer çürükse, ya hatalı yapılmışsa, ya da problemli ise ne yapalım filan adam imzalamamış, filan adam imzalamamış, imzalayacak. Devlet memuru görevlerini yapacak. Bir iki kişinin yaptığı hatayı bütün sorumluluğu meclisi üzerine atmanın bir mantığı var mı? diye sordu.

EVRAKLAR DOĞRUDUR GEÇ İMZALANMIŞTIR

MHP İl Genel Meclis Üyesi Osman Dilek’in konuşmasından söz alan AK Parti İl Genel Meclis üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı Hanifi Coşkun,” Aslında burada sorun evrakların geç gelmesinden değil, sorun bu işlemler yapılırken 7269 sayılı yasaya göre yapılmış, eğer arkadaşlar bu yasaya bakış olsalardı. Bu neden geç kalmış neden geç geliyor. Bunu çok net öğrenirlerdi. Yine 3194 sayılı imar kanunun 27 maddesine göre baksalardı. Bu işlemlerin niçin geç kaldığını çok net öğreneceklerdi. Komisyon olarak geçen ay çalışma yaptık. Evrakların bir kısmının eksik olduğunu tespit ettiğimizden dolayı bu ay çalışmalarını bitirdik. Evraklar doğrudur geç imzalanmıştır. Kanunun çıkış nedeni de budur. Vatandaşın mağduriyetini giderilmesi. Her hizmetin bir eksikliği olur. Orada bir ihmal söz konusu değildir” dedi

DOSYA SAĞLAMSA İKİ BUÇUK YILDIR EVRAKLARA NEDEN İMZA ATILMAMIŞTIR

İmar Komisyonu Başkanı Coşkun itirazına tekrar söz alarak cevap veren Dilek; "Sözlerimi Hanifi bey de anlamamış, biz hukuk devletiyiz. Hepimizi bir vazifesi var. İki buçuk sene yapılan evler bizim evlere itirazımız yok. Yanlışlık var. Adam itiraf ediyor. Dosyayı bize sunmadı. Tarihini okusun. Ne zaman hazırlanmış bu evraklar. Yapılmayan eksiklikleri bürokratik hataları devlete bağlayarak savunma yapılmaz. Buna kesinlikle itiraz ediyorum. Bu devlet hepimizin devletidir. Yanlışlık yapanlar bellidir. Bunların düzelmesi. Bunlarla ilgili işlemlerin yapılmasıdır. Bunun adı evrakta sahteciliktir. Devlet evleri yapmış, sağlamsa iki buçuk senedir bu evraka neden imza atmadın. İmza atmamanın mazereti nedir. İleride doğacak sorunların sorumlusu kim? Şu anda bu onaylanırsa bunun sorumlusu meclis olacak. Bu görevini yapmayan insanlar kimse onları deşifre edelim. Benim ne menfaatim var” diye konuştu

Dilek’in konuşmalarından sonra Mecliste üyeler arasında sözlü tartışmalar yaşandı. Yaşanan tartışmalardan sonra madde AK Parti Meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi. Mecliste yaşanan tartışmalar şöyle;

08 Mar 2023 - 15:17 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.