Akıllı Saat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

YAŞAM 10.05.2021, 16:52 Günışığı Gazetesi
Akıllı Saat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı saatler, akıllı telefonlar ile senkronize edilebilen, SIM kart ile birlikte kullanılabilen, çocuk ve yetişkinlere yönelik modelleri bulunan giyilebilir teknoloji ürünleridir. Bu cihazlar, modeline bağlı olarak akıllı telefona 3G, 4G, LTE, Wi-Fi ya da Bluetooth yoluyla bağlanarak belirli bilgileri iki cihaz arasında senkronize eder. İki cihazın da bağlantısı aktif olduğu sürece telefonunuza gelen arama, SMS ve e-posta gibi bildirimler saate de eş zamanlı bir şekilde aktarılır. Akıllı saat alırken, saatin telefonunuzun işletim sistemine uygun bir model olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Örneğin Android işletim sistemi ile çalışan bir akıllı telefona sahipseniz tercihlerinizi Android destekli saatlerden yana kullanmanız gerekir. Bu tür cihazların belirli modellerinde GPS, adımsayar, kalp ritmi ölçme ve müzik dinleme gibi fonksiyonel özellikleri de rastlamak mümkündür. Akıllı saatler, geniş kullanım alanı, zengin tasarım seçenekleri ve bütçe dostu fiyat aralıkları ile birçok kişinin ihtiyaçlarına yönelik modele sahiptir. Her bütçeye ve ihtiyaca hitap eden akıllı saat fiyatlarını incelemek ve modeller arasında fiyat karşılaştırması yapmak için buraya tıklayın. Bluetooth bağlantılı çeşitler, diğer bağlantı seçeneklerine nazaran daha sınırlı bir kapsama alanı sunar. Bluetooth bağlantısında, telefon ile saat birbirleri arasında menzil mesafesinden uzaklaştığı takdirde bağlantı kopabilir. Wi-Fi bağlantısında ise, iki cihazın aynı Wi-Fi ağına bağlanmasına gerek yoktur. Wi-Fi etkin bir şekilde aktif olduğu sürece iki cihaz arasındaki veri senkronizasyonu kesintisiz bir şekilde gerçekleşir. 3G ve 4G veri desteği sunan modellerde, cihazı SIM kartı ile birlikte kullanmanız gerekir. 3G ve 4G, hücresel ağ sunucularıdır ve saatin bu sunucu yoluyla bağlantı kurabilmesi için bu sunucuyu destekleyen bir SIM kartı edinmeniz gerekir. SIM kartlı saatlerde internet kullanımı, tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi internet paketi aboneliği ile gerçekleştirilir. Ayrıca SIM kartlı akıllı saatlerde telefon senkronizasyonuna ihtiyaç duymaksızın arama yapabilir ve internete bağlanabilirsiniz. LTE bağlantısı, telefondan bağımsız bir şekilde kullanılabilen diğer bir ağ seçeneğidir. Cihaz, telefonunuzla senkronize olmasa dahi saat üzerinden maillerinize bakabilir ya da telefon görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Akıllı Saat Alırken Bilinmesi Gerekenler

Smart watch olarak da adlandırılan akıllı saatler, oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Gündelik yaşamda sıkça telefon görüşmesi yapan ya da yoğun bir mail akışı olan kişilere pratik bir seçenek sunan ürünler, telefonunuz yanınızda olmadığı durumlarda dahi maillerinizi kontrol etmenize ve telefon görüşmelerinizi yapabilmenize olanak tanır. Saatler, telefon ile senkronize edildikten sonra telefon rehberinizi de kendi hafızasına kaydeder. Böylelikle saat içerisine tekrardan telefon numarası kaydı girmenize gerek kalmaz. Akıllı saat alırken, modelin teknolojik donanımının yanı sıra tasarım özelliklerine de dikkat etmeniz gerekir. Örneğin yüzme gibi su sporları ile ilgilenenler tercihlerini su geçirmez modellerden yana kullanabilir. Gün içerisinde yoğun mail ve telefon görüşme trafiği yaşayan kişiler için en iyi model, ses kalitesi iyi olan ve ekran geçişleri hızlı olan bir saattir. Doğru bir kayış seçimi, cildinizin tahriş olmaması ve rahat bir hissiyat sağlanması açısından büyük rol oynar. Spor ile ilgilenen kişiler için en iyi akıllı saat ise, nabız ölçme, kalori takibi, uyku analizi ve spor modlarına sahip olan bir modeldir. Ekran cam kalitesi de, modelin uzun süreli kullanılabilirliği açısından üzerinde durulması gereken bir kriterdir. Yetişkinlerin yanı sıra, akıllı saatlerin çocuklara yönelik seçeneklerine de rastlamak mümkündür. Akıllı çocuk saatleri, genellikle SIM kart ile birlikte kullanılır ve GPS desteği sayesinde çocuğunuzun konumu hakkında bilgi edinme olanağı sunar. Çalışan ebeveynler, okul saatleri ve okul saatleri dışında çocuklarının konum bilgisini öğrenmek adına çocuk smart watch akıllı saatleri tercih edebilirler. SIM kartlı modellerde dilediğiniz an çocuğunuz bir telefona sahip olmasa dahi onunla iletişim kurabilir ya da mesajlaşabilirsiniz. Akıllı çocuk saatleri, acil durumlarda ebeveyne mesaj yoluyla SOS bildirimi gönderir. Ebeveyn kontrolünün yanı sıra, çocuklar için tasarlanan saatlerin belirli modellerinde eğlenceli ve öğretici oyun kurulumlarına da rastlamak mümkündür. Çocuk saatleri, çocuklar ebeveynler tarafından belirlenen okul ya da ev dışındaki konumlarda bulunduğunda ebeveynin sahip olduğu ve çocuk saati ile senkronize edilen cihaza mesaj yoluyla haberdar eder. 

İşlevsel ve Şık Akıllı Saatler

Akıllı saat fiyatları, marka, işletim sistemi, hangi cihazlarla uyumlu olup olmadığı, fonksiyonel özellik çeşitliliği ve tasarım gibi kategoriler içerisinde birbirleri arasında değişiklik gösterir. Pil ömrü ve teknolojik donanım da bu tür saatlerin fiyatlarını etkileme konusunda önemli bir kriterdir. Hem aksesuar hem de işlevsel bir kullanıma sahip olan akıllı saatler, 7’den 70’e herkesin ihtiyaçlarına hitap edecek kullanım seçeneklerini içerisinde barındırır. Kendiniz ya da çocuğunuz için tercih edebileceğiniz akıllı saat modellerini ekran koruyucular ile daha dayanıklı hale getirebilir, renkli ya da desenli kayış seçenekleri ile tarzınızı aksesuarlarınıza yansıtabilirsiniz. Belirli smart watch modelleri, kayış değiştirme özelliği sayesinde saati her kombinle birlikte kullanma konusunda size cazip bir seçenek sunar. Silikon, deri, paslanmaz çelik ve metal gibi materyaller kullanılarak üretilen kordonları seçerken, modelin saatiniz ile uyumlu olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Silikon kayışları spor aktiviteleri sırasında ya da günlük kombinlerinizde kullanabilir, paslanmaz çelik, deri ve metal kayışları ise klasik kombinlerde tercih edebilirsiniz. Su geçirmez akıllı saatler, özellikle yaz aylarında denize ya da havuza girerken dahi kullanabileceğiniz akıllı saatler içerisinde yer alır. Belirli derecede su basıncına dayanıklı olan saatleri dalış gibi su sporlarında kullanmadan önce saatin su dayanıklılığı özelliklerini inceleyerek daha güvenli bir kullanım elde edebilirsiniz. Ayrıca suya dayanıklı saatlerin değiştirilebilir kayışlı modelleri için yeni bir kayış almadan önce, kayışın da suya dayanıklı ya da su ile temasta hasar görmeyecek materyallerden tasarlanmış olup olmadığını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Akıllı saatler, işletim sistemi gibi donanımsal özelliklerin yanı sıra, tasarım konusunda da dayanıklı bir yapıya sahip olmalıdır. Uyku süresinde dahi kullanılabilen modeller, gün içerisinde birçok alanla temas eder ve bu durum dolayısıyla hasarlara karşı direnç göstermelidir. Saatlerin ekranı, çoğunlukla dokunmatik bir yapıya sahiptir ve işlemlerinizi kesintisiz bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için saati sert darbelere karşı korumanız gerekir. Ekran dayanıklılığını artırmak amacıyla saatinizin modeli ile uyumlu bir ekran koruyucu tercih edebilirsiniz. Telefonunuzun işletim sistemini ve ihtiyaç duyduğunuz fonksiyonel özellikleri baz aldığınız takdirde, sizin için en iyi akıllı saatseçeneğini bulmak çok kolaydır. 

En İyi Akıllı Saat Modelleri

En iyi ve en ucuz akıllı saati ararken, modelin tasarımsal öğelerin yanı sıra sunduğu fonksiyonel özelliklere de dikkat etmeniz gerekir. Xiaomi akıllı saat, farklı özellikleri ve çeşitli tasarım alternatifleri ile giyilebilir teknoloji alanında arayış içinde olan herkese hitap eder. Akıllı saatlerde adım sayacı, tansiyon ölçer, nabız ve uyku takibi gibi özelliklere de rastlamak mümkündür. Xiaomi saatlerin kadranı dikdörtgen, daire ve kare olarak farklı tasarımları bulunur. Hem dijital hem de analog saat görünümüne bürünebilen Xiaomi saat ekran tasarımı, sahip olduğu uyku modu ve ışık parlaklık ayarı sayesinde pil konusunda tasarruflu bir kullanım elde etmenizi sağlar. Xiaomi markasının sahip olduğu kadın ve erkek akıllı saatleri, Android işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonlar ile senkronize edilebilir. Çocuk saatlerinde bulunan uyku ölçümü ile çocuğunuzun uyku saatlerini kontrol edebilir, onun yanında olmadığınız zamanlarda çocuğunuzun nerede olduğunu navigasyon yoluyla kolaylıkla takip edebilirsiniz. Kadran tasarımında alüminyum ya da paslanmaz çelik materyaller kullanılan saatler, günün her anında hayatınızı kolaylaştırmak adına birçok fonksiyonel seçenek sunar. Xiaomi marka akıllı saatlerin belirli modelleri, koşu, bisiklet, tenis, kayak ve tırmanma gibi çeşitli spor modları, bu tür spor aktiviteleri ile ilgilenen kişilerin aktivite sırasında kesintisiz bir şekilde sağlık verisi kaydı konusunda avantaj sağlar. Hareketi algılama özellikli akıllı saatler, kişinin her hareketini kaydeder ve kalori, spor süresi, nabız ve tansiyon gibi sağlık konularında kişiye performans takibi konusunda detaylı bir rapor hazırlar. IOS işletim sistemine sahip olan iPhone akıllı telefonlar ile uyumlu Apple Watch modelleri de akıllı saat arayışında olan kişilerin inceleyebileceği markalar içerisinde yer alır. Apple Watch, yalnızca iPhone telefonlar ile birlikte kullanılabilir, Xiaomi ise marka fark etmeksizin Android işletim sistemi ile çalışan her türlü akıllı telefon ile senkronize olabilir. En iyi akıllı saat sıralaması, kişiden kişiye değişiklik gösteren bir konudur. Akıllı telefonunuzla uyumlu bir işletim sistemine sahip olan marka ve modeli bulduktan sonra, smart watch fiyatlarını inceleyerek bütçenize uygun cihazı kolaylıkla bulabilirsiniz. 

Akıllı Saat Özellikleri

Teknolojinin önde gelen markalarının kullanıcılara sunduğu akıllı saatler, akıllı telefonların yapabildiği birçok işlevi fevkalade bir şekilde gerçekleştirir. Akıllı saatlerin belirli modellerinde dikte yardımıyla sesli bir şekilde mail ya da SMSlerinize cevap verebilirsiniz. Erkek ve kadın akıllı saatleri, sağlık raporu ve iletişim konusundaki özelliklerinin yanı sıra gündelik kullanım için de fonksiyonel uygulamalara sahiptir. Yürüyüş ve koşu gibi spor dallarıyla ilgilenen kişiler, sağlık verilerini bu akıllı saatler yardımıyla kolaylıkla takip edebilir. Spor aktiviteleri sırasında bu tür saatler otomatik olarak veri girişi yapar. Böylelikle dilerseniz telefonunuzu yanınıza alma ihtiyacı duymadan yürüyüş ya da koşu yapabilirsiniz. Belirli modellerde bulunan nefes egzersizi uygulaması, stresli olduğunuz ya da tansiyonunuzun ve kalp ritminin yüksek olduğu durumlarda size nefes egzersizi yapmanız gerektiğini hatırlatır. Apple Watch, döngü izleme uygulaması ile kadınların adet dönemlerini takip ederek olası gecikme ya da semptomlar konusunda kadın kullanıcılara bu dönemlerde kolaylık sağlar. Uyku takibi, saat siz uyurken bileğinize takılıyken ya da yanı başınızda dururken nefesinizi takip ederek uyku kalitenizi hesaplar. Akıllı saatlerin birden fazla uygulamayı aynı anda kullanabilme özellikleri, gündelik yaşamın yoğun temposuna yetişme konusunda size aynı hızda eşlik eder. Aynı akıllı telefonlarda olduğu gibi, bir yandan telefon görüşmelerinizi gerçekleştirebilir, bir yandan takvimize göz atabilir ya da maillerinizi kontrol edebilirsiniz. Belirli modellerde gürültü algılama özelliği bulunan akıllı kol saatleri, kalabalık uğultusu ya da çalışan iş makinesi bulunan ortamlarda desibel tespiti yaparak kulak sağlığınız için risk oluşturan durumlarda sizi uyarır. Ekran tasarımı ve ekran teknolojileri de, akıllı saat özelliklerini inceleyen kişilerin dikkat ettiği kriterlerden bazılarıdır. LED ve LCD ekran, pil tasarrufu konusunda size avantaj sağlar ve daha hafif bir yapıya sahiptir. AMOLED ekran, geniş renk skalası ve parlaklığı ile kullanıcılarına canlı bir ekran deneyimi sunar. Akıllı saatlerin değiştirebilir ekran arayüzleri, analog ya da dijital saat görünüm alternatifleri ve duvar kağıdı seçenekleri ile tarzınızı saatinize yansıtabilir, özgün bir kullanım elde edebilirsiniz. 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Keçiörengücü 15 26
4. Rizespor 14 25
5. Pendikspor 14 25
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@