Amerika'da Mezuniyet (UOLP) ve Burukluk

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümünün Amerika’da Sam Houston State Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttüğü Uluslararası Ortak Lisans Programına (UOLP) devam eden öğrencilerimizin ikinci gurubu da başarı ile eğitimlerini tamamlayarak mezun oldular. 11 Mayıs 2018 günü muhteşem bir tören ile bu öğrencilerimiz diploma almaya hak kazandılar. Bu öğrencilerimiz, Muhammet Emre Ceceli, Burak Çetin, Ömer Garip, Nurettin Selçuk Şenol, Arda Küçüköz ve Mehmet Papila. Yaz dönemi sonunda da (Ağustos 2018) Tuba Elmas, Fevzi Emre Aykut ve Rauf Kerem Aykut mezun olan öğrencilerimiz kervanına katılacaklar.
Yeni mezun olan öğrencilerimizden Nurettin Selçuk Şenol ve Ömer Garip’inYoungstownState Üniversitesinden yüksek lisans programına kabul edilmesi, keza Burak Çetin’in ise Sam Houston State Üniversitesinden asistanlık alması, gene Fırat’ın gurur tablosuna bir artı olarak eklendi. Türkiye’ye dönen mezunlarımızdan ikisinin TÜBİTAK’a ve bir mezunumuzun ise TRT World’de çalışmak üzere kabul almaları, bu programın farklılığını ortaya koymaktadır. Bu başarılar Fırat Üniversitesinin gurur abideleri olarak hafızalarda yerini alacaktır. 
Öğrencilerin mezuniyet törenine katılmak, onların en mutlu günlerinde yanlarında olmak hem öğrencilerimizi hem de bizleri mutlu kılmaktadır. Çünkü uzun ve yorucu bir yolculuğun başarı ile sonuçlandığı andır mezuniyet törenleri…
Böylece UOLP programından ikinci grup öğrencilerimizi mezun etmiş oluyoruz. Bu işler dışarıdan görüldüğü gibi kolay olmuyor. Ailelerin büyük fedakârlığı, öğrencilerin inanılmaz çabaları ve Fırat Üniversitesinin kurumsal desteği sayesinde işler yürütülüyor. Bu işe başladığımızda biz aysbergin sadece görünen kısımlarını tahayyül edebilmiştik. Oysa sistemin ön görülemeyen birçok yönleri peyderpey ortaya çıkmıştı ve çıkmaya devam etmektedir. Yılmadan, bıkmadan ortaya çıkan pürüzleri gidermek için mücadele ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Dışarıdan izleyen kimileri ise “o sistem ne güzel kendi kendine otomatik işliyor” zannetmektedir.
Bu gelişimde de gene bu programla ilgili bir dizi toplantılar yapmak zorunda kaldık. Bazen yetkilileri ikna etmede zorlandık. Çünkü sistemlerimiz farklı. Anlattığınız konular kendi sistemlerinde olmadığı için garip karşılanabiliyor. Texas StateUniversitySystem (bizdeki YÖK’ün karşılığına gelen kurul) bir paydaş olarak bu programın denetleyici kısmında karşımıza çıkıyor. En basitinden notların eşdeğerliklerinin hesaplanması bile ayrı bir toplantı gerektirdi. Çünkü Sam Houston State Üniversitesinde notlar A, B, C, D ve F olarak verilirken, Fırat’ta AA, BA, BB, CB, CC, DC, DD, FF harflerinin kullanılması, eşdeğerlik için uzman üyelerden oluşan bir ekibin bir araya toplanmasını zorunlu kıldı. Öğrencilerimizin haklarının kaybolmaması için bendeniz ve Doç. Dr. Cihan Varol dakikalarca mücadele vermek zorunda kaldık.
Diğer taraftan hiç hesapta olmayan çeşitli olaylarla karşı karşıya kalan öğrencilerimizin sorunlarına çözüm üretmek de çok büyük mücadele gerektiriyor. Hele bir de için içerisinde Homeland Security meseleleri girince, daha da engelli yolları aşmak zorunda kalabiliyorsunuz. Bu nedenle öğrencilerime Amerika’ya gitmelerinin birincil amacının iyi bir eğitim almaları, mezuniyet sonrasında ülkelerine yararlı işler yapmaları, gelişmiş ülkelerle rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir eğitim düzeyine çıkmaları olduğunu,her defasında kendilerine öğütlüyorum. Maalesef sayıları çok az da olsa bazı öğrencilerimiz farklı tasarruflara girebildiklerinden programı olumsuz etkileyebilmektedirler.
Fırat Üniversitesinin uluslararasılaşma bağlamında gösterdiği başarı, diğer benzer kurumların da dikkatini çekmiş olacak ki böyle bir program başlatmak için bizimle temasa geçenlerin sayısı günden güne çoğalmaktadır.
Bir taraftan böyle güzel gelişmeler yaşanırken, maalesef insanı buruklaştıran ve üzen olaylar da yaşanabilmektedir. Kayınpederim değerli insan, benim üzerimde çok emeği bulunan ve rahmetli babam kadar sevip saydığım İsmail Yıldırım, iki aydan fazla bir süredir yoğun bakımda idi. 
Amerika’ya gelmeden bir gün önce kendisini ziyaret ettim ve Amerika’ya gideceğimi, kendisinden helallik istediğimi söylediğimde, gözleri ile onay vermesi ve benim de “Varsa sana haklarımı helal ediyorum” demiş olmam, sanki de benim ABD’ye gidişimin akabinde kendisini kaybedeceğimiz endişesini taşımama neden olmuştu. Nitekim korktuğum başıma geldi ve ben ABD’de iken kendisi hayata gözlerini yumdu. Tabutunu omuzumda taşıyamadığım ve mezarının üzerine toprak serpemediğim için çok üzgünüm. 
Yaşam böyle bir şey, sevinçler ve üzüntüler bir arada olabiliyor. Bir taraftan yeni güller filizlenip tomurcuk verirken, diğer taraftan da açan güller solabiliyor. Allah tüm ebediyete intikal etmiş şehitlerimizi, yakınlarımızı, dostlarımızı ve Filistin’de kahpe kurşunlarla helak edilen Müslüman kardeşlerimizi rahmetiyle ihsan eylesin.

YORUM EKLE