Muhalefetsiz İktidar

Türkiye’de iktidar olmak zor ama şimdi çok farklı. Hükumet kuruldu, yandaşlar makamlara atandı. Türkiye’nin idaresi değiştirildi ama muhalefetten tık yok. Tuhaf değil mi?
Şu an iki partiyi iktidarda saymak lazım. Dedikleri dedik çaldıkları düdük. Diğer üç muhalefet partisinin ise sanki dili alınmış, sessizliğe bürünmüş. Birisinin derdi alışılmışın dışında. Türkiye’de yaşıyor, mecliste ikamet ediyor ama zihinleri başka yerde, gönülleri başka ellerde. Yönetim doğru yapmış, yanlış yapmış, ülkeye zarar vermiş… Umurlarında değil. Tomarla maaş alıyorlar, devletin imkânlarını kullanıyorlar fakat terörü savunuyorlar…
Diğer iki partinin üzerine ölü toprağı serpilmiş sefilleri oynuyor. Kavgadan, kurultaydan kurtulup etrafına bakma imkânı bulamıyor. Hele CHP… Senelerdir bulgur kazanı gibi kaynıyor. Fokurdadıkça kaybediyor. İktidar olma hayalini bile yitirmiş görünüyor.
Ya İYİ Parti… Galiba şansızlığın kurbanı. Yaş gününü kutlama fırsatı bulamadan büyük çalkantılarla tanıştı. Varlığı ve geleceği, tartışılır hale geldi. Dolayısıyla muhalefet görevini yapmaktan alıkondu. Sonuçta Türk demokrasisi, budana budana kuşa çevrildi.
Şöyle bir hatırlayalım: Kurulur kurulmaz belalarla boğuşmak zorunda kalan çiçeği burnundaki İYİ Parti, seçime sokulmamak için bütün Bizans oyunları denendi ve bir bir sahnelendi. Tutmayınca kara propagandaya geçildi… Başarısı kısıtlandı ama meclise girmesi önlenemedi. Bu sefer fitnenin fitili ateşlendi, iç muhalefet ayaklandırıldı. Afyon Çalıştayı ile genel başkan istifaya zorlandı. Kopmalar hızlandırıldı, parti bölünme noktasına getirildi.
İnsan düşünüyor. Bir sene dolmadan bu kadar kırgınlık, bu kadar küskünlük çok değil mi? İktidar partisinin yaptığı yanlışların binde biri sayılmayan olumsuzluklar karşında böylesine infial, fazla sayılmaz mı? Hele bilim insanı Halaçoğlunun tutum ve davranışı, sevenlerini kahretmedi mi? Yapılan bencillik, hayallerimizin yıldızına yakıştı mı?.. Neymiş efendim: “partiden az oy alan genel başkan değiştirilmeliymiş.” İyi de siz neredeydiniz? Aynı partinin yönetimde değil miydiniz? Şikâyet ettiğiniz konuda payınıza düşen yok mu? 
Yola çıkılanlarla değil, yolda karşılaşılanlara yola devam etmek vefasızlıkmış… Güzel de sizin yaptığınız vefa mı? Vefasızlık yapıldı diye vefasız davranmanız meşru sayılabilir mi? İktidar, en tecrübesiz bakanıyla ekonominin altını üstüne getirdiği sırada sen-ben kavgasında direnmeniz doğru mu? Bu kadar vurdumduymazlığınız insafa sığar mı? İddialarınız, tavırlarınız, yaptıklarınız… çıkarcılığı, menfaatperestliği çağrıştırmıyor mu?..
Hele şu hale bakın. Birkaç ay içinde dolar kaça çıktı? Halkın manavdan soğan alacak gücü kalmadı. Ama siz vekil maaşıyla keyif çatıyorsunuz. Kamera karşısına geçmiş kahramanlık taslıyorsunuz. Utanın, utanın… 5 milyon insan tercih yapıp arkanıza düştü. Ülküdaşlarını küstürüp sizi seçti. Sorumluluk bilinciniz bu mu? Tuzunuz kuru ama istifanızın vebali altında ezilmeyecek misiniz? Başınızı dik tutmada zorlanmayacak mısınız?..
Ne yapalım? Pamuk atmaya alışanlar gitti ama pamuk yerinde kaldı. İYİ Partiye aklıselim hâkim oldu. Aksi halde iktidarın yanlışlarını kınamaya yüzümüz kalmazdı.  

YORUM EKLE