Öğrenci Andı Geri Döndü

Garip bir anlayışa sahibiz vesselam. Oyalamak, oyalanmak marifetimiz sanki. El âlem fezanın derinliklerinde keşiflere çıkarken bizler ne ile meşgulüz? Sen-ben kavgasıyla doluyuz.
Cumhuriyet bayramının yaklaştığı şu günlerde taze bir tartışmaya daha başladık: Andımızın yeniden okunması kararı… Malum 2013’te uygulamasına son verilen “andımız” Danıştay’ın kararıyla eskiye dönüldü. Vay sen misin sözümüzün üstüne söz koyan?
Kaşıkçı cinayetinin gölgesinde kalmasına rağmen kararın lehinde ve aleyhinde açıklamalar, kınamalar, hakaretler kıran gidiyor. Çözüm sürecine izafeten iktidar, Nimet Çubukçu’nun; “Devletin resmi ideolojisi çerçevesinde dayatılan uygulamalardan biri olan andımızın kaldırılması gerekir. Anayasa ile herkesi Türk kalıbına uydurmaya çalışmanın sonucudur bunlar” şeklindeki yorumuyla kınanmış, uygulama haksız bulunmuştu.  
Erdoğan da; “andımızın metin yazarı tartışmalı bir isim olan Dr. Reşit Galip’ti. Galip, Türkçe ezan zulmünün de yazarlarındandı. Her sabah Türküm demekle Türk olunmaz” demiş ve metnin yazarının sabıkalı olduğunu gerekçe gösterip andımıza karşı çıkmıştı. “Güç bende” deyip bu işlemi yürürlükten kaldırmıştı. Muhalif seslere rağmen kimse engel olamamıştı.
1933’ten beri okunan andımızın kaldırılması, tabelalardan “TC” ibaresinin kaldırılmaya çalışılması gönüllerde tabii ki infial doğurmuştu. En başta Bahçeli: “Andımız slogan değil, yemindir” demiş ve “andımızın kaldırılması büyük ahlaksızlıktır” kanaatini paylaşmıştı. “Başbakan Erdoğan Türklüğe savaş açmıştır.” “Türkiye Cumhuriyeti’nden sen ne istiyorsun? Andımızı siliyor, andımızı yasaklıyorsun. Yani ‘doğruyum, çalışkanım’ yerine (Ayakkabı kutularındaki dolarları kastedip) ‘hırsızım, çalayım’ mı densin?... MHP iktidarında oturduğun yer, dünyanın ve Türkiye’nin neresinde olursan olsun evinizin karşısına ne mutlu Türküm diyene’ yazmazsam namerdim.” ifadeleriyle o günün en sert muhalefeti yapmıştı.
Gün geldi, devran döndü. Danıştay’a açılan davada itiraz haklı bulundu. “Andımızın” okullarda okunmasına devam kararı çıktı. Yeniden gürültü koptu. Adalet Bakanı; yargı kararları ihtilaf çıkarmaz, ihtilafları giderir. Bunun yolu anayasaya sadakatten… geçer” iddiasıyla Danıştay’ın hududunu aşıp kargaşa çıkardığından yakındı. Bozdağ, anayasanın alenen çiğnendiğinden bahsetti.  Şentop; “Danıştay eski “ideolojik” korumacılık günlerine mi dönüyor? diye sordu ve işlemi “vesayete teslim olmak” olarak adlandırdı… İşaret alan yandaşlar, sokağa döküldü: “Ant zulmünün hortlatılmasına hayır” sloganları atıldı.
“Öğrenci andının” zulüm olmadığını savunan muhalefet parti başkanları da seslerini yükseltti. Akşener: “Türk olmaktan mı, doğru olmaktan mı rahatsız oluyorlar” ifadeleriyle iktidarın direnmesini topa tuttu. CHP sözcüsü; “kendileri yapınca yasaya uyuyor, başkaları yapınca yasaya aykırı bulunuyor” değerlendirmesiyle itirazların yersizliğini söyledi. Bahçeli, hükumetin tavrını en sert şekilde kınayıp yerel seçimlerdeki ittifak çalışmalarını sonlandırdı.
Peki kim haklı? Öğrenci andını kaldırmakla ne kârımız oldu?.. Bölücülerin hoşuna gitsin diye demokratikleşme adına yapılanlar hangisi işe yaradı?.. Bilakis taviz, tavizi doğurmadı mı? PKK’nin talepleri çoğalmadı mı? Akil adamların arabuluculuğu boş çıkmadı mı? Terör saldırıları artınca toplar, tanklar, uçaklar… kullanılmaya başlanmadı mı? Sınır ötesine seferler düzenlenmedi mi?.. O zaman bu kadar direnmenin, gürültünün anlamı ne?
Hükumetin yapılan tartışmada taraf olması CHP uyguladı diye andımızın okunmasına şiddetle karşı çıkması doğru değildir. Mahkeme kararına uyulsaydı bu gürültüler çıkarılmasıydı çok daha iyi olurdu. Yoksa “dediğim dedik çaldığım düdük” anlayışıyla hareket edilmesi, yeni tartışmaları alevlendirecek, yeniden zaman kaybına neden olacaktır. 

YORUM EKLE