Bir Şüşnaz Akşamına Dair

15 Eylül 2018: Serince (Şüşnaz) 1. Kanlıgöl Şiir Şöleni.
Organizasyon: Manas Yayınevi, Elazığ Musiki Konservatuvarı Derneği ve Şüşnaz Köyü Muhtarlığı.
Bir akşam vaktinde, Şüşnaz-Serince köyünde, Kanlıgöl mevkiindeki havuz başında. Şehirden katılanlar dışında, kadınlı erkekli köy halkının ekseriyeti; hatta komşu köylerden gelenler… gelenler… Kanlıgöl’ü çevreleyen koca ağaçların altında kocaman bir kalabalık; şiir-müzik-kültür- sanat şenliği.
Bu fakir, Şüşnaz’a ilk kez geliyor, Serince’yi ilk defa görüyor. Yani bu köy, bugüne kadar benim için, A. Kutsi Tecer’in o şiirindeki gibi sanki çok uzak köylerden biriydi. Bu gece tanış olduk Şüşnaz’la, Şüşnazlılarla.
Evvela taam, sonra kelam ve kıyam. Sonrasında üzümünden, şeftalisinden zengin ikram. Ama en güzeli, Serince köylüsünün misafirlere kalbî hoşamedi; havuzbaşlarını olduğu kadar gönülbaşlarını da açmaları. Tatlı dilleri, güleç yüzleri.
Akabinde, Harput kültürüyle mücehhez, Harput beyefendisi Dr. Ahmet Tevfik Ozan’ın sunumuyla programın start alması. Açış konuşmaları:
-Köy Muhtarı Refik Alaca
-Köy sakinlerinden Mehmet Akif Süt ve Zekâi Akılotu
-İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Demirdağ
-Çemişgezek Kaymakamı Harun Kazez
-Ve devamen konunun akademisyen araştırmacısı Dr. M. Naci Onur’dan “ Harput’ta Şiir Geleneği.”
Ardından ise müzisyen sanatçılarımızdan Harput türküleri: Nihat Kazazoğlu, Yalçın Turhan, Fethi Açıkgöz, Enes Uçkun, Ahmet Fatih Eren, Mehmet Dabakoğlu.
Sıra şiire ve şairlere gelende, Harput ağırlıklı şiirleriyle Günerkan Aydoğmuş, R. Mithat Yılmaz, Hadi Önal, Hasan Özçam, Doğan Sever, Tuncer Sönmez.
Müzik Öğretmeni Ferhat Çalışkan’ın mini konseri memleketi Kayseri repertuvarından. Kayseri-Gesi bağları nere, Harput-Şüşnaz bağları nere?
Çalışkan’dan sonra bir daha şiir. İlki, yarı Mürüdülü yarı Şüşnazlı Dr. S. Erhan Deveci’den olmak üzere sırasıyla İlhami Bulut, Zekeriyya Bican, İhsan Nazik, Hüseyin Göçeri, Mahir Gürbüz ve M. Yalçın Azizoğlu.
Programın son kanadında yine müzik. Bu kez fakat yukarıda isimleri geçen sanatçıların yanında köyden kimi yetenekli simalar da; sesine-sedasına güvenenler de sahnede.
Doğrusu, Harput’un koltuğu dibindeki bu köyün sanatçı ruhlu insanlarından uzun uzun Harput ağzı gazeller, hoyratlar, mayalar dinlemek tüm hazirunu mest edecekti. Elbet bizim arzumuz buydu; lakin zaman hayli ilerlemişti ve önümüzde de bir hayli yol vardı. Bunu düşündüklerinden olacak, bu faslı oldukça kısa kestiler. Hevesimizi kursağımızda, programa nokta koydular.
Şüşnaz-Serince 1. Kanlıgöl Şiir Şöleni işte böyle geçti. Ümit ediyoruz ki bu, sadece bir kerecikle kalmaz; gelecek yıllarda da devam eder. Zaten geceye katılanların tümü de bu temennide bulundu; bu etkinliğin gelecek yıllarda da devam etmesini diledi.
Elazığ gibi şiirin başkenti, müziğin membaı bir şehre yakışanı da bu olacaktır. Hazar Şiir Akşamı’ndan sonra bir de bakmışsınız literatürümüzde gelenek haline dönüşen bir Kanlıgöl Şiir Akşamı’mız oluvermiş. Bir tarihte Hazar Şiir Akşamı da böyle mütevazı bir programla başlamamış mıydı?
Şayet diyecek olursanız; Hazar (Gölü) Şiir Akşamı “uluslararası” idi, Kanlıgöl Şiir Akşamı da en azından “köylerarası” olsun.
Ona da eyvallah.
İlhami Bulut, Hakimiyet gazetesinde, bu şiir-musiki gecesiyle ilgili yazısını şu cümlelerle bitirmişti:
“Kültür, bir milletin kimliğidir. Şüşnaz köyü bu kimliğini yenilemiştir. Anılan programa katkı sunan tüzel ve gerçek kişileri selamlıyor, kutluyorum.”
Bulut’un dediklerine katılıyor ve biz dahi sözü şiirle bitirsek yeridir, diyoruz. Tuncer Sönmez’in o gece okuduğu Şüşnaz şiirinden birkaç dörtlükle:
Harput’un arka bahçesi
Bağ bahçedir her köşesi
Misk amberdir menekşesi
Şüşnaz’ım sen ne güzelsin.
 
Üzümünden şerbet akar
Cevizler şak şak şaklar
Karşıda Pertek’e bakar
Şüşnaz’ım sen ne güzelsin.
 
Bir köy var, adı Şüşnaz’dır
Bu ne eda, bu ne nazdır
Çok övsem de seni azdır;
Şüşnaz’ım sen ne güzelsin.
 
Vatansever, çalışkandır
Ekmek yapar, yanar tandır
Sönmez der ki hepsi candır
Şüşnaz’ım sen ne güzelsin.
YORUM EKLE