Ortaya Karışık

CUMHURİYET 95 YAŞINDA
Cumhuriyetimizin 95. yılını bir coşkuyla, bir iftiharla kutladık.
Kazasız belasız nice nice 95 yıllara.
 
İZMİR MARŞI’NA TOKAT
Olay, İstanbul Erkek Lisesi’nde (İEL) vuku buluyor. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına hazırlık safhasında hem de.
Denildiğine göre, birkaç öğrenci, kutlama programından çıkarılan İzmir Marşı’nı söyleyince, okulun Müdür Başyardımcısı tarafından tokatlanıyor.
Şehitlerimizi ve gazilerimizi; bir de gazi Ata’mızı saygıyla yâd eden bu marşın programdan niçin çıkarıldığını anlamadığımız gibi, marşı söyleyen öğrencilere dayak atılmasını da anlayabilmiş değiliz.
Neyse ki o gün izinli olan Okul Müdürü olayla ilgili idarî soruşturma açacağını söyleyerek öğrencileri ve velileri yatıştırıyor da iş tatlıya bağlanıyor.
Müdür Başyardımcısına gelince, ihtimal ki soruşturmasında; “Ben bir tek marş tanıyorum, o da İstiklal Marşı” diyerek kendisini kurtarmaya çalışacaktır.
 
İKİ ASKER DONARAK ŞEHİT
Cumhuriyetimizin 95. yılında iki askerimiz dağda donarak şehit düştü. Komşu il Tunceli dağlarında operasyona giden Jandarma Özel Harekât Timi’ndeki iki uzman çavuş donarak şehadete erdi.
Gerek İçişleri Bakanlığı’nın gerekse Tunceli Valiliği’nin açacağı çifte soruşturma işin yürek ferahlatıcı yanı. Kimin zerrece suçu-ihmali varsa adalet yerini bulsun. Cumhuriyet’in 95. yıldönümü arifesinde bu gencecik ana-baba kuzularının tıpkı Sarıkamış’ta olduğu gibi donarak ecele teslim olması vicdanlarımızı sızlatıyor.
 
ALLAH’IN TAKDİRİ  
Ana-baba kuzularının donarak ecele gitmesi vicdanlarımızı sızlatıyor da kimi ana-babaların ölüme uçan kuzularının ardından devletin “ihmal var mı” diye açtığı davalar esnasında, “biz davacı değiliz” demeleri de vicdanlarımızı donduruyor.
Nereden nereye, diyeceksiniz ama tam burada, hatırıma, İsmail Saymaz’ın “Kimsesizler Cumhuriyeti” kitabında geçen bir hadise geldi.
Bir tarihte Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde kaçak elektrik kullanan bir Kur’an kursu binasında yangın çıkar. PVC kapının ardındaki altı çocuk, “Bizi kurtarın!..” diye feryat ede ede yanarak can verir.
Bu çocukların ailelerine gelince, bu feci olayın hesabını sormak yerine, kenara çekilerek el bağlayıp “Allah’ın takdiri ile olmuştur” demek garabetini gösterirler ki…
Hayret!..
 
BİRİNE EYVALLAH
BİRİNE YALLAH YALLAH!..
Bir yanda evladının ölümüne, “Allah’ın takdiri” deyip sükût edenler, öte yanda ise “evladım, annem, babam neden öldü?” diyerek sağlıkçılara saldıranlar, sataşanlar; daha ilerisi katledenler.
Ay geçmiyor ki bir doktora, bir ambulans şoförüne, ilkyardım çalışanına; bir acil veya aile hekimine yani bir sağlıkçıya saldırılmasın, sataşılmasın. Hatta öldürülmesin.
Elimde bu konuda araştırmalar, istatistikler mevcut. Son altı yılda doktorlara 80 binin üzerinde saldırı olmuş. Resmî verilere göre günde 30 sağlık çalışanı sözlü veya fizikî şiddete maruz kalıyor.
Elazığ’ı derseniz; son 15 gün zarfında bir doktoru darp ve bir diğerine fiziksel şiddet olayı yaşandı. Biri, yakınım niye öldü diye, bir diğeri hastanın bizzat kendisi tarafından keyfî olarak!.. Bu, benim hatırladığım. Daha kim bilir niceleri vardır.
Bu ölümlü-öldürmeli konuları, Albert Camus’nün şu kayda değer tespitiyle bitirelim; “Bir ülkeyi tanımak istiyorsanız, o ülkede insanların nasıl öldüğüne bakınız.”
 
BİZE BENZEMESİN
Gazetelerde okumuşsunuzdur. Sinead O’Connor isimli İrlandalı bir bayan şarkıcı Müslüman olmuş.
İsmini ve kıyafetini değiştirerek bize benzemiş. Fakat inşallah sair hususlarda bize benzemez. Niye mi?
Bir kere bakınız, bütün İslam ülkeleri içerde ve dışarda birbirlerini yiyor. Emperyalist Avrupa’nın ve ABD’nin emireri gibiler. Ahlak dersen sıfır! Hile-hurda, haram, yalan, talan, çalma-çırpma, cinayet gırla.
Bir Cemal Kaşıkçı cinayeti, bir aydır bütün dünyayı meşgul etmekte. Şeytana bile “pes vallahi” dedirtecek polisiye bir diziye dönüştü. Dizinin aktörleri de sözümona İslam’ın enlerinden bir ülkenin başındakiler ve onların tayfası.
Ne dersiniz, O’Connor bize benzesin mi?
YORUM EKLE