Mezuniyetin Ardından

24 Mayıs 2018 tarihindeFırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi olarak 47.dönem mezunlarımızı verdik. Ailelerin de iştirakiyle oldukça kalabalık geçen törende başta Rektörümüz ve Dekanımız olmak üzere konuşmacılar yeni mezunlara tavsiyelerde bulundu. Kendilerini bekleyen meslek hayatının zorluklarından bahsederek, nasıl mühendisler olmaları gerektiğinden bahsettiler. Törenin ardından bölüme döndüğümüzde vedalaşmak isteyen gençler ofislerimizegeldiler. Onlara birkaç kelam da ben deseydim iyi olacaktı, ama içim bir hoş oldu dilime gelen birçok şeyi DİYEMEDİM. Hakkınızı helal edin gençler demekten başka... 
Nasıl diyebilirdim ki? Onlar gözümün içine umut ve neşeyle bakarken, heyecanlı cümlelerle memleketlerine dönüşte hemen iş arayacaklarından bahsederken, umutlarını kırıp da, o iş öyle kolay olmayacak,DİYEMEDİM... Son yıllarda açılan onlarca yeni üniversiteden yüzlerce mühendis diplomalı genç çıktı ortaya. O yüzlerce mühendis çocuk sektörde iş arayacak, sektörün ise mühendis istihdam açığı mezun sayısından daha az DİYEMEDİM. Herkes üniversiteli oladursun, sanayide ara eleman açığı hızla artıyor. Siz sektörün kapısını çaldığınızda sizi mühendis adıyla işe alsalar da, size ara elemanın işini yaptıracaklar, DİYEMEDİM. Ara elaman denilen kişi 10-12 yaşlarında çıraklıkla işe başlayan teknik liseli çocuktur. Ve o çocuk yirmili yaşlara geldiğinde neredeyse usta olur. Oysa siz 22 yaşında mezun olana kadar elinize tek bir matkap, vida almamış gençlersiniz. İsteseniz de bu yaştan sonra ara elamanın işini yapamazsınız, DİYEMEDİM. 
Ha, size zorla o işler yaptırılırken de hayal ettiğiniz –ve de muhakkak hakettiğiniz- mühendis ücreti teklif edilmeyecektir, DİYEMEDİM. Asgari ücretle, hatta bazen onun bile altında ücretle işe başlatıp, size getir-götür işleri dahi yaptırabilecekler, DİYEMEDİM. Ücret bir yana, size çalışırken Mühendis Bey, Mühendis Hanım muamelesi göstermeyecekler. Unvanınız ‘bizim çocuk’tan, yada ‘Hanım kızımız’dan öteye geçemeyecek, DİYEMEDİM. Bu şartlardan memnun kalmadığınız zaman sizin yerinize bu şartlara razı olabilecek yüzlerce yeni mezun arkadaşınız olmasından mütevellit, ben bu şartların düzelmesini istiyorum dediğinizde, sizden çok var deyip kapı dışarı bırakılacaksınız, DİYEMEDİM.  Sizden bir yandan ara eleman gibi faydalanmak isterken, bir yandan da olur da ihtiyaç duyulursa mühendislik işi yapmanızı isteyebilirler. Ne zaman neye ihtiyaç duyacakları belli olmaz, hazırlıklı olun, DİYEMEDİM.  Örneğin size bir gün öncesinde git bankaya şu parayı yatır diye ‘ofisboy’luk yaptıran o Patron,kendisi Türkçeyi bile sınırlı 40-50 kelime ile konuşurken - elinde İngilizce bir katalogla gelip te hadi bunu çevir dediğinde- ve siz çeviremediğinizde- mezun olduğunuz üniversiteye ve size kallavi küfürler savuracaktır, DİYEMEDİM. 
Diyemediğim o kadar çok şey vardı ki… Anlayacağınız, umutlarınızı kırıp ta işiniz çok zor be çocuklar, DİYEMEDİM… Bütün diyemediklerim bana kalsın, şimdi size diyeceklerim var aslında. Nolur bir kulak verin bu hocanıza.
Sevgili Gençler! Üniversitede her şey öğretilmez, mühendis diploması okuldan alınır ama mühendislik bir işyerinde ortalama beş yıl geçirdikten sonra olunur. Girdiğiniz işlerde eğer şartlar yukarıda bahsettiğim gibi ağır ve aşağılayıcı değilse ve sektör kendinizi geliştirmeye açık bir sektörse sebat edin. Tüm ağır şartlara rağmen işi öğrenmeye çalışın. Özgeçmişinize ekleyeceğiniz her iş deneyimi size bir sonraki iş başvurunuzda artı puan sağlayacaktır. Önce seçilen olacaksınız, ama edindiğiniz tecrübelerle bir gün seçen olacaksınız. Önce size olabildiğince düşük ücretler önerilecek belki, ama bir gün kendi bedelinizi kendiniz belirleyeceksiniz.  O günün gelebilmesi için sabırla çalışın.
Okul hayatınız boyunca tüm hocalarınız size yana yakıla yabancı dil öğrenin deyip durdular. Çoğunuzun bir kulağından girip diğerinden çıktı. Ama bakın şimdi tüm iş başvurularında sizden yabancı dil seviyeniz sorulacak. Hatta ikinci dil bile sorulacak. Hasbelkader basit çaplı bir işe kabul edilirseniz, bir yandan bu işte sebatla deneyim edinmeye çalışırken, bir yandan da yabancı dil sorununu halletmeye çalışın. Yabancı dil yetmez, meslek odalarına üye olun. Sertifikalı kurslara katılın. Üç boyutlu tasarım öğrenin, mesleğe yönelik her türlü yazılım programlarının eğitimini alın. Hatta çalıştığınız işyerinden izin alabiliyorsanız bir yandan da yüksek lisans eğitimi alın. Hafta içi izin alamadıysanız, hafta sonu ders veren tezsiz iş güvenliği yüksek lisansı gibi alanlarda eğitim alın. İşime yarayacak mı demeyin. Aldığınız her kurs, her ders, her diploma, her sertifika özgeçmişinize konulan bir tuğla olacaktır.
Son olarak şunu diyeceğim; meslek hayatınızın özellikle başlarında birtakım hatalar yapacaksınız. İster milyar dolarlık projenin tasarımını yapın, ister orta ölçekli bir sanayi firmasında takım parçalarını temizliyor olun, işinizi yaparken hata yapabilirsiniz. Yaptığınız iş hatalıysa, hatanızı siz itiraf edin, düzeltilmesi için bir bilenden yardım isteyin. Kusurlu işlerinizin üstünü örtmeye kalkışmayın. Hatalarınız sizi yıldırmasın. Acemiliğin şanındandır hata yapmak. Hata yapmak değildir sizi kusurlu kılacak olan şey, hatalarınızı kabullenmemek, daha da kötüsü o hatalardan doğacak daha büyük sıkıntıların sorumluluğunu almamaktır kötü olan. Ne demişler çarpa çarpa öğreneceksiniz. 
Ve dürüst olun... Çalıştığınız kurumun kârı sizin kârınız, zararı sizin zararınızmış gibi sahiplenin işinizi. İyi bir mühendis olmanız zaman alabilir ama ahlaklı bir mühendis olmaya şimdiden başlayın. Üstünüzdeki amirlere de, altınızda çalışan işçilere karşı da dürüst olun. Etik kurallar derste ezberlediğiniz maddelerden ibaret kalmasın, tüm meslek hayatınız boyunca o kurallara bağlılığı şiar edinin. Neydi mottomuz; siz iyi olursanız girdiğiniz yollar da,karşılaştığınız insanlar da iyi olur. 
Son olarak ne aldığınız üniversite eğitimine, ne size işi öğreten amirinizin bilgisine, sadece ve sadece kendinize inanın, kendinize güvenin. Siz isterseniz her şeyi yapabilirsiniz. Haklarınızı helal edin ve sağlıcakla, hoşça, sevgiyle kalın. 

YORUM EKLE