YKS sonuçlarının düşündürdükleri

Merhaba Sevgili Günışığı Gazetesi okurlar! Bildiğiniz gibi üniversite giriş sınavlarının sonuçları açıklandı. Her sınavdan sonra bir istatistiki değerlendirme mutlaka yapılır ve önceki yıllara göre başarı grafiği oluşturulur. Son yıllarda yapılan hemen hemen her sınavın istatistiki bilgileri gösteriyor ki; başarı artışı bir yana yerinde bile saymamaktadır. Daha kötüsü ve vahimi başarı seviyesi her sene daha da düşmektedir. Şimdi son sınavın sonuçlarına rakamlarla bakalım ve durumu daha net anlayalım.
ÖSYM dün sınav sonuçlarıyla birlikte oldukça kapsamlı bir istatistiki değerlendirme raporunu internet sayfasında yayınladı. Bu raporda sunulan bazı çarpıcı sonuçları özetle yazmak istiyorum (virgülden sonraki rakamları yazmıyorum). Temel Yeterlilik Testinde (TYT) alınan ortalama doğru cevap sayıları,Türkçede40 soruda 16, Sosyal Bilimlerde20 soruda 6, Temel Matematikte 40 soruda 6, Fen Bilimlerinde 20 soruda 2.8 şeklindeymiş. Rapora göreAlan Yeterlilik Testi (AYT) kapsamında Türk Dili ve Edebiyatı testinde24 soruda 4,  Matematikte40 soruda 4, Fizikte14 soruda 0.6 doğru cevap varmış. Diğer test sonuçlarını merak edenler ÖSYM’nin sayfasında değerlendirme raporunu inceleyebilirler.
Görüleceği gibi ortalama doğru cevap sayısı oldukça düşük. Bu durumu kaba bir örnekle açıklayalım; 40 soruluk bir testten toplam 100 puan alınsaydı ve geçme notu 50 olsaydıve Türkiye ülke olarak bu sınava girmiş olsaydı, Türkçe testinden 100 üzerinden 40, Matematik testinden ise 100 üzerinden 15 almış olurdu ve iki sınavdan da kalırdı. Başka bir ifadeyle, bu sonuçlarla Türkiye’nin ne kendisini ifade edebilecek Türkçe bilgisine, ne de muhakeme, karar verme, ispat yapma, inceleme gibi sosyal ve iş yaşamında elzem olan Matematik bilgisine sahip olmadığı ortaya çıkmış olurdu.   
2018-YKS sınav değerlendirme raporuna geri dönelim. Raporda göze çarpan diğer önemli husus; başarı durumlarının okul türlerine göre yayılımı. Rapora göre Fen Liselerinde eğitim gören adaylar ortalama 364 puan alırken, Anadolu Liselerinde eğitim alanların ortalama puanı 239, İmam Hatip Liselerinden mezun olan adaylar ise sadece 181 almış -ki bu rakam Fen lisesinden mezun olan bir adayın yarı puanı demek oluyor. Özellikle bu yıl ortaokul öğrencilerine dayatılan “Nitelikli-Niteliksiz”okul listelerinde birçok başarılı Anadolu Lisesini liste dışına itip İmam Hatip Liselerini ısrar-inat listeye zorunlu sokan Milli Eğitimin bu sonucu çok iyi okuması gerekir kanısındayım. 
Gördüğünüz gibi durum oldukça düşündürücü hatta ürkütücü. Bugün deneyimli gazeteci Abbas Güçlü benim de raporda fark ettiğim bir başka noktayı vurguladı. Raporda sıfır çeken veya 180 barajını aşamayan aday sayısı belirtilmemiş. Belli ki ÖSYM başarısızlığı çok da gün yüzüne çıkarmak istememiş. Ancak, baraj altı kalan, yani tercih yapamayacak durumda olanlar ve sıfır çeken adaylar açıklanmasa bile, istatistiklerin satır aralarında bunları yakalamak mümkün. Örneğin, Sayısal puan türünde, sınava başvuran aday sayısı ve tercih yapabilecek aday sayısı ele alındığında adayların dörtte birinin baraj altında kaldığı açıkça görülüyor. Varın gerisini siz düşünün…
Bu sonuçlar umut ediyorum ki, Türkiye’de SORUN olarak addedilen tüm meseleler içerisinde en büyüğünün eğitimdeki gerileme olduğu gerçeğini ilgililere “tekrar” göstermiş olsun. “Tekrar” diyorum, zira son yıllarda açıklanan her sınav sonucu “EĞİTİM KÖTÜYE GİDİYOR” diye bangır bangır bağırıyordu. 2017 sonuçlarında 2016’ya göre gerileme olduğu ortaya çıkmıştı. 2016 sonuçlarında ise 2015’e göre gerileme vardı. Yani her yıl ÖSYM “tekrar tekrar” BAŞARISIZLIK raporu açıklıyor ama gerileme artarak devam ediyor. 
Son olarak eğitimdeki başarısızlığımızın dünya çapındaki görünüşüne değinmek istiyorum. Bugün Taha Akyol köşesinde sınav sonuçlarına değindi ve başarısızlık durumumuzdaki vahametin boyutunu gösteren bir istatistiki bilgi paylaştı. Akyol’un verdiği bilgiye göre, her yıl küresel rekabetçilik raporu yayınlayan Dünya Ekonomik Forumu (World EconomicForum-WEF) 10 yıl önce 2008’de yayınladığı raporunda temel eğitimde Türkiye’nin146 ülke içerisinde 91. sırada olduğunu bildirmiş, ancak 2018’de Türkiye 101. sıraya düşmüş. Yani sadece 45 ülkeden daha iyi durumdayız. 
Maalesef durum bu. Felaket çanları çoktan çalıyor ve artık yetkililerin bu çağrıya kulak asma vakti geldi. Umarım yetkililer tabloyu bu sefer iyi okurlar. Sevgiyle, saygıyla, hoşça, sağlıkla ama en çok da eğitimli kalınız, e mi!

YORUM EKLE