İnsaf ya hu!

Adam zengin. Oğluna özel eğitim vermek ister. En namdar hocayı tutar. Gün gelir eğitim tamamlanır. Adam, basit bir imtihan yapmak için kapalı elini göstererek, söyle bakalım oğlum elimde ne var, der.
Çocuk hiç tereddüt etmeden, elinde ya tren veya otobüs var der. Adam hocaya, hani eğitim tamamdı dercesine bakar. Hoca, efendim eğitim tamam ama çocuğun iz'anı(anlayışı, kavrayışı) yok cevabını verir.
Bizim cumhurbaşkanı adaylarında da sanki iz'an ve insaf eksikliği var veya milletin aklıyla alay ediyorlar. Nasıl mı?  Örnekler çok da, şairin, "arif isen bir gül yeter kopmağa, cahil isen gir bahçeyi yıkmaya" dediği gibi, birer örnekle yetineceğim. Zira insanımız ariftir. Fazla örneğe ne hacet.
Birisi kalkmış yerli otomobil üretimini durduracağım, bunun modası geçmiş diyor. Gerçekten anlamada güçlük çekiyorum. Acaba Sayın İnce, otomobil üretimi artık tarihe karıştı. Şimdi helikopter ve uçak zamanı mı demek istiyor, yoksa üretilecek otomobilin özelliklerini gördü de mi bu demode diyor? Sonuncusu olamaz, çünkü daha üretilmedi. Birincisi zaten hiç olmaz. Çünkü en gelişmiş ülkeler otomobil üretimine son hızla devam ediyor. O zaman bu zat, üretmek bizim haddimize değil, biz ancak montaj yaparız diyor. 
Bir diğeri de, aldığı bir duyuma göre S-400'lerin sarayı (oysa resmi adı Külliye) korumak için alınacağını söylüyor. Acaba danışmanlarına danışmıyor mu, yoksa danışmanları böyle ipe sapa gelmeyen dedikoduları aktararak Sayın Şener'i gülünç duruma mı düşürmek istiyorlar? Çünkü bu açıklama medyada, özellikle sosyal medyada alay konusu oldu.
Bir başka aday da, hızlı trenin göçü hızlandırdığını, dolaysıyla Sivas'a gelecek hızlı trenin hizmet olmayacağını söylüyor. Oysa her il hızlı trene kavuşmak istiyor. Almanya, İngiltere, Fransa, Japonya geçen asırda bu hizmete kavuşmuştu. Yani medeniyet ve gelişmenin göstergesidir. Temel Bey'in bu açıklamasına insanın hayret etmemesi elden değil. Bu yaklaşımına göre bölünmüş yollar, yapılan havalimanları da (ki bunların hepsi Merhum Erbakan Hoca'mızın, yapmasına fırsat verilmeyen projeleridir) hizmet değildir.
Düşünün biri yerli üretime karşı çıkıyor, başka ülkelerin ürettiği araçların cıvatasını sıkmak bize yeter diyor. Bir diğeri ülkemizin hava savunma sistemi için alınacak S-400'leri, Külliye'nin savunmasına indirecek kadar bilgisiz veya gerçeği çarpıtıyor. Tam karikatürlük bir durum. 
Bu iki adaya çok da fazla bir diyeceğim yok. Çünkü bunların geldiği ekol projeci değil. Zaten projelerini de duymadık. Sadece Sayın Erdoğan nefretini körüklüyor ve onun projelerini durdurmaktan bahsediyorlar. Fakat Temel Bey'e çok görürüm. Çünkü onun beslendiği ve geldiği yer Hoca'mızın okulu. Ona düşen, hızlı trenin neden bugüne kaldığını sormasıydı. 
Kimi tüm büyük yatırımları durduruyor. Kimi de, yurt dışında yaptığı faaliyetlerle Türkiye'ye karşı sevgi selinin büyümesine sebep olan, Türkiye'nin yumuşak gücü, FETÖ ve emperyalist ülkelerin rahatsız  olduğu TİKA'yı kapatıyor. Şimdi düşünüyorum da bu üç zattan biri ezkaza başa gelse, ülkemizin hali nice olur, bir düşünün?

YORUM EKLE