Dolar belediyeye kemer sıktırdı

Doların hızlı tırmanışı Ülke ekonomisi gibi İlimiz ekonomisini de zarar vermeye başladı.
Gizli bir devalüasyon gibi iğneden ipliğe bütün ürünlere zam yapıldı. Hem de yüzde 100 zam…
Bütün kurumlarda bu artışlardan ötürü tasarruf tedbirleri almaya başladılar.
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz da, tasarruf amaçlı kullandığı kiralık olan makam otomobilini iade ettiğini öğrendik. Başkan Yanılmaz ayrıca belediyenin tüm birimlerine bir genelge göndererek, döviz kurlarının ani artış ve düşüşlerinden en az oranda etkilenmesi adına tasarruf tedbirleri uygulatmaya başlattı.
Başkan yardımcıları ile birim müdürlerine talimat gönderen Başkan Yanılmaz, kullanılan malzemelerin yerli üretim olması noktasına azami hassasiyet gösterilmesini, acil ihtiyaçlar dışında araç ve teçhizat alımından kaçınılmasını, yurt içi veya yurt dışı seyahatleri, seminerler ile sosyal ve kültürel etkinliklerin asgariye indirilmesini, devam eden ihalelerde kesinlikle artışa gidilmemesini, çok elzem olmayan hizmetler için ihaleye çıkılmamasını, araç ve yakıt kullanımlarında azami tasarrufa gidilmesini ve bunlara ek olarak kullanılan kiralık araçlara ilişkin ihalenin uzatılmaması ve yeni bir ihaleye gidilmemesini istedi. 
Aldığı kararlardan ötürü Başkan Yanılmaz’ı tebrik ediyoruz. 
Bakalım Belediye personeli bu kararları uygulayacak mı? 

TASARRUF TEDBİRLERİ RAFA MI KALKTI?
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın almış olduğu tasarruf tedbirlerinden bahsetmişken, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Elazığ Eski İl Başkanı ve 27. Dönem MHP Elazığ 1. Sıra Milletvekili Adayı Oğuzhan Demir’in açıklamaları bomba etkisi yaptı.
Demir yaptığı yazılı açıklamada, “İlimizde Elazığspor’u kullanılarak yapılan korkunç rakamlı ihalelerin yarattığı etki henüz ortadan kalkmamışken, halen Elazığspor’un bu insanlara borcu bitmemişken, koca bir şehrin yeni bir ihale faciasına doğru adım adım götürülmesine vicdanlarının el vermediğini” ifade etti…
“İhale faciası” olarak adlandıran bu olayda Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın direndiğinden bahseden Demir, Ak Partili Milletvekillerinin desteği, Ak Parti il Teşkilatının onayı ile Elazığspor’un kısmi borçlarının ödenmesi ve transfer tahtasının açılması karşılığında, herhangi bir şekilde rekabet ortamı sağlanmadan, Ankara merkezli Elazığlı bir firmaya, Elazığ Belediyesi’nin asfalt, altyapı, malzeme temini vb. işlemlerinin bir oldu bittiye getirilmek suretiyle peşkeş çekilmek istendiğini öğrendikleri yönünde açıklamada bulunuyor. 
Konu Elazığspor olunca sosyal medyada bu açıklamalara tepkiler geldi. 
Oğuzhan Demir biranda istenmeyen kişi ilan edildi.
Bir yanda Elazığ Belediyesi bir yanda Elazığspor…
Öncelikle Elazığspor’un adı kullanılarak böyle bir uygulamaya gitmek bu aşamada doğru değil… Başka bir çözüm yoluna gidilmeli…
CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol gibi Elazığspor’a bağışta bulunmayan Sayın Vekillerin dayatmada bulunması akla ziyan…
Yerel seçim öncesi tasarruf tedbirleri uygulayan Elazığ Belediyesi’nin bu iddia hakkında ne açıklama yapacağı ise merak konusu…..

ELAZIĞ’IN GURURU…
“Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” sıralamasında Elazığlı iki inşaat firması da yer aldı. Gülsan ve Kolin İnşaat dünya sıralamasına girerek Elazığ’ın gururu oldular.
Türkiye, “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde, müteahhitlik firması sayısını ve ülke sıralamasındaki yerini korudu. 
2017 yılında listeye önceki yıl olduğu gibi 46 Türk müteahhitlik firması girdi. Türkiye, bu sayı ile listede birinci sırada yer alan Çin’in ardından ikinciliğini korudu. Üçüncü sırada 36 firma ile ABD bulunuyor.
250’lik listede Elazığ’la bağlantılı olan iki firmada yer aldı. 
Her platformda Elazığlı olduklarını dile getiren ve daima Elazığ’ın yanında olan Gülsan ve Kolin İnşaat dünya firması oldular. Her iki firmayı da tebrik ediyorum.

TEBRİK
İlimizin uydudan yayın yapan Kanal Fırat Televizyonu, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği ve İletişim Fakültesi Öğrencilerinin oylarıyla Türkiye’nin en iyi yerel kanalı seçildi. 
Televizyon Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık başta olmak üzere Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık ve tüm televizyon personeli tebrik ediyorum.

YORUM EKLE