Böyük Abe, Bünyamin

Her doğan, muhakkak ölümü tadacaktır. Amenna ve saddakna. İnanmışız ve iman etmişiz. Hepinizin malumu olduğu üzere, Elazığ”ın Böyük Abesi Bünyamin Eroğlu, 26 Temmuz 2018 tarihinde hakka yürüdü. Rahmeti rahmana kavuştu. Gerek hastalığı sırasında, gerekse cenaze merasimi ve taziye esnasında, aziz hemşerilerimizin gösterdiği ilgi ve teveccüh, bizleri ziyadesiyle mütehassis etmiştir. Allah(c.c) hepsinden razı olsun. Gerek Milletvekillerimiz, gerekse Belediye başkanlarımız, Elazığ Dernekleri ve ELFED Başkanımız, sanatçılarımız, Elazığlı olmayıp da sevenler, acımızı paylaşmış, dertlerimizle hemhal olmuşlardır. Herhangi bir siyasi düşünce farkı gözetmeden, her kesimden insan, rahmetli kardeşimize sahip çıkmıştır. Bünyamin Eroğlu, bizim kardeşimizdi ama Elazığlıların da kardeşi, ağabeyiydi.Bir markaydı. Bir Böyük abe daha gelir mi? Bilinmez ama bize ve vefa duygusu olan gakgoşlara, onun ismini yaşatmak düşmektedir. “Ölmez bir eser bırakmak, belki hiç ölmemekten hayırlıdır! Bünyamin Eroğlu, Elazığ Kültürünü, Folklorunu, örf ve adetlerini yaşatmak için ömrünü harcamıştır. Ölmez bir isim bırakmıştır.
ELMA, ARMUT!
Elazığ Belediye Meclisimiz, sokaklara, Elma, Armut, Gah isimlerini verirken, ne yazık ki, kardeşimizin ismine layık bir yer bulamamış, aradan aylar geçmesine rağmen konu sürüncemede bırakılmıştır. Acaba bu vefasızlığın arkasında, Bünyamin”in Ülkücü olması mı yatmaktadır” düşüncesi de aklımıza gelmektedir. Evet. O bir Türk Milliyetçisiydi. Ülkücüydü. Vatan sevdalısıydı. Bu ülkenin bekası için Taş Medreselerde ömür çürütmüş, çile çekmişti. Elazığlı Vefalıdır. Elazığlı Kadirşinastır. Sayın Belediye Başkanımızın ve meclis üyelerimizin, Bünyamin”in siyasi kimliğini dikkate almadan, Elazığ’a yaptığı hizmetlerini göz önüne almaları gerekmektedir. Kamuoyunun ve bizlerin beklentisi budur. Bünyamin Eroğlu”nun ismi, Sokaklara, ya da parklara verilerek geçiştirilemez. Bulvara, Caddeye, Kültür Sanat Merkezine verilmelidir. Sayın Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz Bey, kardeşimizin hastalığı sırasında her türlü yardımı yapmış, ilgilenmiştir. Kendisine teşekkür ediyoruz. Şimdi, gün vefa gösterme günüdür. Bu konuda kendisi ile görüştüğümüzde,”Yaşadığı mahalledeki bir parka, Ailenin bilgisi tahtında isim veriyoruz” demişti. Bünyamin, Bölge mahallesinde yetişmiş bir şahsiyetti. En uygun yer olarak, Karayollarının karşısındaki, Üniversiteye çıkan Yahya Kemal Caddesine “Bünyamin Eroğlu Caddesi” isminin konulmasını talep ediyoruz. Türk Edebiyatına damga vurmuş, Yahya Kemalin ismi ise, başka bir yere verilebilir. Kimse de itiraz etmez. Bünyamin Eroğlu”na yakışan, kendi mahallesinde ve büyük bir caddeye adının verilmesi olacaktır.
Elazığ sevdalılarını, yetkilileri göreve davet ediyoruz. Hepinizin istisnasız sevdiği, Bünyamin Eroğluna Vefanızı gösterin. Kendi yazdığı şiirinde,”Vatanın illeri çok güzel ama Gakgoşlar diyarı Elazığ başka” demişti. Elazığın, Elazığlının gerçekten başka, kadirşinas, vefalı olduğunu göstermek için, işte sizlere fırsat. Di hadının da, ne durisiz?
Rahmeti Rahmana kavuşan değerli kardeşimize,”Ol deyince olduran. Şol gökleri dolduran” yüce Mevla”dan Rahmet diliyoruz. Mekânı, makamı cennet olur inşallah. Allah(C.C) yar ve yardımcınız olsun. Allaha(C.C)emanet olunuz.

YORUM EKLE