Okkoşh!

Aslında, kelimeyi doğru mu yazdık? Bilemiyoruz. Halk arasında böyle söylenirdi. Eskiler, yani bizim kuşak, ne söylemeye çalıştığımızı anladılar bile. Efendim Oşkoş, eskiden Karayollarının Treylerine denilirdi. Babamız, rahmetli Mehmet Eroğlu Treyler Operatörüydü. Unvanı öyleydi. Yani şofördü. o zamanlar hidrolik direksiyon ve diğer akşamlar eski sistem olduğu için, treyler kullanmak zor işti. Her babayiğidin harcı değildi. Babamız, gece gündüz yollarda iş makinelerini taşırdı. Ablam ile Fatih Kısaparmağ’ın,”Bu adam benin babam” türküsünü dinlediğimizde, babamız aklımıza gelir. Hatta ablam, “Sanki babam için yazılmış”, bile derdi. Aslında, bu güzel türküde mi desek, ağıtta mı desek, herkes kendi babasını buluyor. Zira eskiden babalarımız 8-10 kişilik nüfusa bakmak için gece gündüz çalışırlardı. Haram yemezlerdi. Sekiz köşe şapkaları vardı. Çocuklarını aç açık çıplak bırakmaz, okuturlardı. Bizim babamızın cigarası yenice idi. Bazen de tütün sarardı. Tütünü kendi kâğıdına yayar, sobanın altına koyar kuruturdu. İşin özü babalarımız, Elazığ tabiri ile “Gün görmediler”. Ve bir gün uçup gittiler. Kısacık ömürleri hep mücadele ile geçti. Yine Kısaparmağ’ın türküsünde dediği gibi, “Bu adam benim babam. Derdi dünyadan büyük. Çaresiz boynu bükük”tü. Evet. Babalarımızın omuzlarında büyük yük vardı. Her ne kadar o zamanlar, bizler evlatları olarak, yaz tatillerinde karınca kararınca çalışır, üç beş kuruş katkıda bulunsak da, esas sıkıntıyı babalarımız yaşardı. Köylü babalar da öyle değil miydi? Ekim dikim zamanı. Harman zamanı. Gece gündüz güneşin alnında çalışır dururlardı. Sonuçta büyük bir kazanç da elde etmezlerdi. 

KARAYOLLARI (BÖLGE)
Bizler Karayollarının ekmeği ile büyüdük. Hatta mahlemizin adı bile Bölge Mahlesiydi. Devlete sadakatten asla, ayrılmadık. Ya Devlet başa. Ya Kuzgun leşe parolamızdı. Bizim için Hükümetler gelip geçiciydi. Devlet kalıcı ve baki idi. Elazığlı gakgolar, kıt kanaat geçinseler de, “Allah Devlete zeval vermesin” diye kanaat ederlerdi. Şimdi nasıl mı? İnsanların doyum sınırı yok. Hedef bir ev bir araba, sonra yazlık. Daha sonra arabayı değiştir. Koltukları yenile. Kaşınmayan yerini kaşı. Bakınız gakgolar. Baboşlar. Bizim babamız sekiz nüfusa baktı. Aç kalmadık. Açık kalmadık. Kimseye muhtaç da olmadık. Okuduk. Elazığ tabiri ile adam olduk. Ama lüksümüz yoktu. İsraf mı? Haşa. Dinimizde yasaktı. Ne bulursak onu yerdik. Allaha şükür ederdik. Bakmayın siz. Biraz erçel bir çağa idik ama yine de kanaatkardık. Ayakkabılarımıza pençe yaptırırdık. Pantolonlarımız, gömleklerimiz, hatta çoraplarımız bile yamanırdı. Bu durumdan utanmazdık. Önemli olan temiz olmalarıydı. Bizim zamanımızda, şimdiki gibi yırtık, delik pantolonlarla gezmek ayıbın önde gideniydi. Şimdilerde delik giymek moda oldu.
Oşkoştan başladık. Nerelere geldik. Karayolları, Devlet Su İşleri ve Köy Hizmetleri, Elazığ’da çok insana iş verdi. Aş verdi. Bizlerin okumasına vesile oldu. Karayollarının turuncuya çalan arabalarını görünce, içimiz cız ediyor. Ve yine her zaman söylediğimiz gibi, Allah bu devlete zeval vermesin. Bizi büyüttü. Okuttu. İş verdi. Aş verdi. Emekli etti. Şimdi de emekli maaşı veriyor. Daha ne olsun. Hayinlik edenin gözü çığa. Ne diyek? Yoh maaşım az. Geçinemim diyenlere de, diyoruz ki, Yahu bi kırtik tasarruf edin. Ayahlarızı yorganıza göre uzatın. Eviz yıhılmaya. İsteklerin sonu yoh ki?”.
Yazımızı, Bu adam benim babam türküsünün bir bölümü ile noktalıyoruz. Rahmeti rahmana kavuşan bütün babalara, Rahmet diliyoruz. Hayatta olanlara da sağlıklı ömürler temenni ediyoruz. Allah(C.C) yar ve yardımcınız olsun. Allaha(C.C) emanet olunuz.
Benim babam mert adamdı 
Mangal gibi yüreği 
Yufka gibi kalbi vardı 
Hayatım boyunca o'na özendim 
Fedakârdı. Bir dikili ağacı olmadı belki 
Ama kendisi, Onuruyla yaşayan koskoca bir çınardı 
Üstümdeki kol kanat.
Sırtımı yasladığım dağ gibiydi 
Ben babamın oğluyum 
Tepeden tırnağa Anadolu'yum... 

YORUM EKLE