15.11.2018, 10:11 1675

Yerel Seçimde Elazığ- Karakoçan

İnsanların, insanların oluşturduğu toplumun mutlu olduğu an ve anlar; görmek isteyip de gördüğünü yaşadığı, yaşayabildiği ve de insanların yaşayarak mutlu olduğunu gördüğü an ve anlardır.
Toplumu ve toplumu oluşturan insanları mutlu edecek anları ve gelişmeleri sunacak olanlar, kendilerinde var olan üretkenlik ruhu ile gösterebildikleri gayret ve çabaları sonucu elde edebildiklerinin dışında kendi adlarına mutlu bir tablo sunmak üzere sorumluluk üstlenerek kurum ve kuruluşlarda bulunan veya bulunmak isteyen sorumluluk sahibi kişi ve kişilerdir.
Kim bunlar diyeceklere diyoruz ki tabii ki kendilerinden öte mensubu bulunduğu millet adına yola çıkan ve çıkacak olan vicdani sorumluluğun bilincinde olan, olması gerekenlerdir.
Devlet adına devlet imkanlarını halkın hizmetine sunan, seferber edenlerdir.
Beldelerde olsun, ilçelerde olsun, illerde olsun halkın kendisinin hür iradesi ile seçtiği yerel idarecilerdir, eski deyimle ifade edecek olursak şehrüleminlerdir, şehir halkının emin olduğu kişilerdir, günümüz ifadesiyle Belediye Başkanlarıdır.
Beş yılda bir değişkenlik gösteren Şehrüleminlik makamının 2019’da tekrar değişkenlik göstermesi yani yerel seçimlerin yapılması kararı aylar önce başlayan bir hareketliliğe, bayrak yarışına sebep olduğunu görmekteyiz.
Geçmiş yıllarda yerel seçimlerde yaşanan bayrak yarışında kimi yerde halkın siyaset üstü hareket edip akliselim davranarak seçtikleri milli ve manevi değerlerine bağlı iş bilir azimli ve gayretli şehrüleminlerin seçilmeleri sonrası yaptıkları hizmet ve kısmen eksikte olsa sergiledikleri çalışmalar seçildikleri yeri ve halkın büyük çoğunluğunu ihya ettiğini,
Kimi yerlerde ise siyaset üstü yerine siyasi düşünülüp aklıselim davranılmayarak seçtikleri sözüm ona şehrüleminlerin milli ve manevi değerler çerçevesinde azimli ve gayretli bir şekilde hizmet etmek yerine halkın büyük çoğunluğunun tasvip etmediği olumsuzluklar içerisine girip yapması gerekenleri yapmayıp halkın mağdur olmasına sebep olunduğunu, sorumluluk üstlendikleri yerlerin birçok alanda bir on yıl geriye gittiğini görmüş olduk.
Her geçen gün, ay ve yıl insana farklı şeyler öğreten, tecrübe kazanma imkanı sunan birer zaman dilimleridir.
İnsanın, insanların, bir diğer anlamda kamil insanların; söz konusu geçmiş olan zaman dilimlerinden gelecek adına farklı şeyler öğrenmesi, paylar çıkarması ve de tecrübeler edinmiş olanı makbuldür. Eğer insanlar geçmişten, geçmişte yaşanan olumsuzluktan dersler çıkaramamış ve gelecek adına yine yanlışlara devam ediyor ise; fiziken insan olup insan gözükse bile ruhen insan olmadığını göstermiş demektir.
Ülkemizde birçok belde, birçok ilçe ve birçok il yukarıda ifade ettiğimiz gibi kısmen halk tarafından yapılan kısmen de partilerin alt ve üst tabakalarınca yapılan yanlışlar sonrası, yani arzu edilmeyen adayların belirlenip sözümüz ona şehrülemin seçtikleri sonucu beklenen olumlu gelişmelerin yaşanmadığı, yaşatılmadığı sergilenmiş oldu ama bunun yanında kısmen de olsa eksik ve gediklere rağmen güzel ve anlamlı, özellikle sosyal ağırlıklı hizmetlerin gerçekleştiğine de şahit olduk diyebiliriz.
Bu noktada birer örnek verecek olursak Doğu Anadolu Bölgesinin kendince stratejik bölgesinde olup tarihi mazisi derin, kültürü zengin, çok değişik illerden büyük oranda göç almış bulunan Elazığ ili ile yine tarih noktasında derinliği, kültür zenginliği, eğitim ve ekonomik ile tarım alanlarında büyük bir potensiyele sahip büyük ilçelerden Karakoçan ilçesi diyebiliriz.
Elazığ il olarak gerçekten çok yönlü zenginliğe sahip bir ilimiz. Geçen dönem yapılan isabetli aday seçimi sonrasında halkın gerek partiye verdikleri önem gerekse aday olarak düşünülen şahsa gösterdikleri teveccüh sonrası büyük çoğunlukla mevcut başkan seçilerek yaklaşık dört buçuk yıl içerisinde birçok insan kabul etmemiş olsa da (Haklı tarafları var elbette) güzel ve anlamlı hizmetlerde bulundu hele hele sosyal belediyecilik anlamında.
Ha! Eksikleri ve gedikleri yok mu?, Yanlışları yok mu?
Elbette ki var olmaz mı?
İnsanın olduğu yerde eksiklerin, gediklerin ve yanlışların olmaması veya olmadığını düşünmek ve söylemek pek doğru değil. En azından kayyumlaşmamış olması bile bir zenginliktir.
Karakoçan ilçemize geldiğimizde; aday olmaması ve seçilmemesi düşünülen şahsiyetin imkanlar ölçüsünde güzel hizmetlerde bulunmasına rağmen ne oldu ve ne bittiği pek açıklanmayan ancak kendisinin inadı ve partinin yüksek tabakasınca halkın inadına aday gösterilmesiyle halk tarafından doğan büyük bir tepki sonucu; kesinlikle seçilmesi arzu edilmeyen bir başka partinin aday gösterdiği şahsiyetin başkan seçilmesi beraberinde terörün tırmanmasını, ekonomik anlamda çöküşü ve eğitimde olumsuzluğu, işsizliğin ve ilçe huzurunun ve nüfus düşüşünü doğurdu ve sonuç itibariyle belediye kayyumluk oldu.
Bu sonuç neticesinde diyebiliriz ki söz konusu ilçemiz bir on yıl ve dahası geriledi.
O nedenle; 2019’da yapılacak seçim de geçmişte yaşanan, yaşatılan yanlışların yaşanmaması ve partilerin alt ve üst tabakalarınca baskı unsuru kullanılarak aday seçiminin yapılmaması, aday seçiminde ilkeli, etik ve toplumun geleceğini ön plana alan, sosyal belediyecilik anlayışı ile üretkenlik ve istihdama dayalı projeler sahibi olmakla beraber siyasi tecrübesi bulunanların düşünülüp aday gösterilmesi temenni edilmekte ülkesini ve milletini gerçek manada seven halk tarafından.
Bir şeyi açık ve net olarak söylemekte yarar var diye düşünüyoruz. Aday gösterilecek şahsiyetlerin milli ve manevi değerlerine son derece samimi çerçevede bağlı, proje sahibi olup daha farklı projeler üreten, sosyal belediyeciliği de ihmal etmeyip ön planda tutacak, yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır sözünden hareketle STK’ lar da görev almış ve sosyal içerikli hizmetleri olmuş, halkın partiden öte kendi şahsiyetine çok daha önem verdiği şahsiyetlere öncelik verilip aday gösterilmesi o yerin ve mekanın olmakla beraber memleketin yararına ve zenginleşmesine vesile olur. Aksi halde kayyumlukla hizmetin geleceği ve yerini bulacağı mümkün olmaz.
Sivil Toplum Kuruluşları içerisinde olmuş ve başkanlığını yürütmüş ve yürütmekte olan, bire bir halkın içinde olup halkla bütünleşen ve milli ve manevi çerçevede herkesi kucaklayabilen, proje üreterek üst makamlara sunmuş ve gerçekleşmesini sağlamış, kimi projelerinin gerçekleşmesi noktasında takibinde olan ve siyasi tecrübesi bulunan yıldız isimlerin seçilmesi sonucu hem söz konusu belde ise belde, ilçe ise ilçe, il ise il olmakla beraber halk kazanmış olacak, dolayısıyla ülkemiz kazançlı çıkacaktır diye düşünüyoruz ve diyoruz ki her aday kendince kıymetlidir, halkın büyük çoğunluğunca olmasa da belirli kesimlerce kıymetlidir. Ancak önemli olan halkın çoğunluğunca kıymetli olan ve olduğu bilinenlerin aday gösterilmesidir arzu edilen.
Buna da birer örnek verecek olursak eğer;
Elazığ’da;
AKP’den; bazı eksikleri olmasına rağmen 100’ün üzerinde çalışma sergilemiş, bunlar içerisinde sosyal belediyeciliği ön plana çıkarmış, kültürel hizmetlerde bulunan (Manas Gönül ve Kültür Evi ve gibi…) mahvillere desteğini esirgememiş bulunan Mücahit Yanılmaz,
MHP’den; Hali hazırda bir STK’ nın başkanlığını yürütmekte olup büyük projelerin sahibi ve bu projelerin büyük çoğunluğunun gerçekleşmesini sağlamış ve geri kalanların takipçisi konumunda, sokak sokak- mahalle mahalle- köyler ve ilçeler ayrımı yapmadan yürüyüp yollar arşınlayarak halkla birebir iç içe olmuş, dur durak bilmeden gece gündüz koşmuş ve koşturmuş, ideal sahibi, dik duruşuyla gönüllerde yer almış bulunan Prof. Dr. Bilal Çoban,
Elazığ-Karakoçan ilçesinde:
AKP’den; STK’lar da görev almış, parti yönetiminde bulunmuş, projeleri olan, Sosyal-üretici ve eğitime dayalı belediyeciliği önemseyen, Karakoçan Derneği (KASYAD) Başkanlığını altı yıl sürdürmüş, değerlerine bağlı her kesimi kucaklayan kucaklayabilen, ilçede olsun ilde olsun imkanları ölçüsünde hemşerilerinin yanında olmuş ve olmaya çalışmış bulunan Ecz. Ahmet Yıldız,
Elazığ-Karakoçan ilçesi Sarıcan Beldesinde;
AKP’den; yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır sözünden hareketle güzel hizmetler sunacağına inanılan Mehmet Emin Adıgüzel Beylerin aday gösterilmeleri çok isabetli olacaktır.
Tabii ki takdir, kararlarına saygı duyulacağına inanmak istediğimiz halk ve partilerin alt ve üst tabakalarınındır.
Halkın büyük çoğunluğunun arzularının bu yönde olduğunu bildiğimiz için bu belirleme de bulunduk kendimizce ancak az önce ifadeye çalıştığımız gibi takdir gerçek manada yapılacak temayül yoklaması sonucu halkın ve partilerin yönetim birimlerinindir.
Memleketin huzur ve güven içerisinde olup bekasının devamiyeti, halkın huzur ve refahı noktasında hayırlı olan ve olacak olan ne ise Allah onu nasip etsin diyoruz.
 
GÜZEL SÖZLER
*Cömertlik ve yardım etme konusunda akarsu gibi ol. *Şefkat ve merhamette güneş gibi ol. *Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol. *Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol. *Tevazu ve alçak gönüllükte toprak gibi ol. *Hoşgörülülükte deniz gibi ol. *Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol. Mevlana Hz.
*Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak eğitim ordusuyla mümkündür.
*Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Mustafa Kemal ATATÜRK
*Politikacının yaşamının ölçüsünü bilmesi lazım.. O koltuk kimseye baki değildir.Edip Akbayram
 
BİLESİN
“OL” diyen oldurur da sende de gayret gerek
Ter akmadan menzile varılmıyor bilesin
İman gerek ilk önce tabi ki sonra yürek
Bunca şehit boşuna verilmiyor bilesin
     Ceddimiz değil miydi cenklerden cenge koşan
     Vatan, bayrak aşkına kara toprağa düşen
     Tek bayrak, tek milletiz; budur bize yakışan
     Vatansızlara hatır sorulmuyor bilesin
Her şeyi ben bilirim diyen elbet aldanır
Edepsizin halinden edepliler utanır
Yüreğe sevda düşse söyle engel mi tanır
Gözden yaşlar aktı mı durulmuyor bilesin
     Harami iflah olmaz bir lokma dahi yeme
     İhlas-irfan bilmeyen ulaşamaz erdeme
     İki dinle bir konuş sakın her şeyi deme
     Dil yarası derindir sarılmıyor bilesin
Vedat YILMAZ/Elazığ
 
YOKUŞ BİTMİYOR 
Şu fani dünyanın yok mu inişi
Çıkarım çıkarım yokuş bitmiyor
Sanki ihaleyle aldım bu işi 
Çalıştım yoruldum hiç iş bitmiyor
     Daha çocuk iken beni ezdiler
     Sevindiğim bir sırada üzdüler
     Deste değiliken başa yazdılar
     Rakip ağır gelir hiç tuş bitmiyor
Geride bıraktım çileli mazi
Torunum kaldırsın yıkık enkazı
Elalem yaşarken baharı yazı
Benim öz dünyamda hiç kış bitmiyor
     Çok isterdim coşup coşup çağlamak 
     Gelecek neslime imkân sağlamak
     Yapacağım tek iş kalmış ağlamak
     Onun için gözümde şiş bitmiyor
Gürkani sığındım sana ey ya Rab
Yaşıyorum ama halim çok harap
Rüyada da çekiyorum ızdırap
Ne günahım var ki bu düş bitmiyor
Âşık Enver Gürkani-Kars
 
GAZEL
O,qarə zülflü dilbər ki,can alar tel-tel,
Çəkincə nalə,verib canə can calar,tel-tel.
Fəqir aşiqi əfsun ilən çəkər gözünə,
Nəzərlə sinəyə naz oxların çalar tel-tel.
Nə Ədndir,nə Nəim,hüsnilən nigarıma tay-
Üzündə bərq vuran gün təkin çalar tel-tel.
Rəqibə qəmlərimi faş etmərəm-ola şad-
Nə e`tibar ona,fürsət tapıb çalar tel-tel.
O şux şəhdi-ləbindən,şəfa sanıb daddım,
O gün-bu gündü ilan tək məni çalar tel-tel.
Kəsib dilimdən ümid eşq e`tirafı üçün,
Könül rübabımı dilləndirər,çalar tel-tel.
Dolaşdı Bizəbanın könlü zülfi-qarə ara,
Xilas üçün çalışar san,qanad çalar tel-tel.
İlgar Bizeban/Azerbaycan
 
BANA SORUN
Elli yıllık şu ömrümde
Bin bir çile, bin bir sorun
Nasıl dayandım, nasıl yaşadım
Bir de gelin bana sorun.
     Her günümde bin ıstırap
     Nasıl dayandım buna Yarab
     Her ümidim yaprak yaprak
     Nasıl düştü bana sorun.
Bana sorun bana sorun
Her çileyi bana sorun
Acı neymiş, dert neymiş
Bir de gelin bana sorun.
     Oğlum için kızım için,
     Ben bir yudum sevgi için
     Bir gün olsun gülmek için
     Neler çektim bana sorun.
M. Şükrü BAŞ/Elazığ
 
SULTAN SÜLEYMANA İMRENEN İNSAN
Sultan Süleyman’a imrenen insan
Muhammed sevdası neyine yetmez
Gönlünde olmalı ebedi yasan
Mevla’nın sedası neyine yetmez
     Bir işi sebepsiz süren yokuşa
     Eninde sonunda geçer çöküşe
     Dayanmak kolay mı bir iç çekişe
     Doğruluk mayası neyine yetmez
Kibirle toprağa basmak olur mu?
Yanlışı görünce susmak olur mu?
Herkesle selamı kesmek olur mu?
Büyüğün duası neyine yetmez
     Avare avare gezmek kâr mıdır?
     Çalışıp kazanmak söyle zor mudur?
     Yolunu bekleyen yârin var mıdır?
     İnsanın yuvası neyine yetmez
Arı kovanına çomak sokulmaz
Bühtan edenlerle başa çıkılmaz
Namerdin ardından ağıt yakılmaz
İyinin salası neyine yetmez
     Hak dostu şairim tuttum kalemi
     İçimi boşalttım yazdım kelamı
     Ben çoktan vermişim suya kilimi
     O cennet rüyası neyine yetmez
İhsan NAZİK/Elazığ
 
Dostlarım- Şair ve yazar(Edebi çevrece) ağabey- kardeş ve arkadaşlarım- yakınlarım tarafından şahsıma gönderilecek veya elden teslim etmeleri gereken her türlü koli veya paketi, kitap veya davetiyeleri bundan böyle; 
PİAR FOTOĞRAFÇILIK OFİSİ
Bosnahersek Bulvarı PTT Meydanı karşısı Cihangir İş Merkezi 2. Noterin üstü Kat-3/11 Elazığ adresine göndermelerini veya teslim etmelerini önemle rica ederim. TLF: 0505 776 8435
 
Yorumlar (0)
30°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Namaz Vakti 28 Eylül 2021
İmsak 04:41
Güneş 06:03
Öğle 12:21
İkindi 15:48
Akşam 18:30
Yatsı 19:47
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 7 16
2. Trabzonspor 7 15
3. Altay 7 15
4. Beşiktaş 7 14
5. Hatayspor 7 13
6. Konyaspor 7 13
7. Alanyaspor 7 13
8. Kayserispor 7 11
9. Karagümrük 7 11
10. Galatasaray 7 11
11. Sivasspor 7 9
12. Adana Demirspor 7 9
13. Antalyaspor 7 8
14. Gaziantep FK 7 8
15. Başakşehir 7 6
16. Kasımpaşa 7 6
17. Malatyaspor 7 6
18. Göztepe 7 5
19. Giresunspor 7 2
20. Rizespor 7 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 19
2. Ankaragücü 7 15
3. Erzurumspor 7 15
4. Eyüpspor 7 13
5. Bandırmaspor 7 12
6. Tuzlaspor 6 11
7. Samsunspor 6 10
8. Kocaelispor 6 10
9. Manisa FK 7 9
10. Menemenspor 7 8
11. Gençlerbirliği 7 8
12. Boluspor 6 7
13. İstanbulspor 6 7
14. Altınordu 7 7
15. Adanaspor 7 6
16. Denizlispor 7 6
17. Balıkesirspor 6 6
18. Bursaspor 7 5
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Liverpool 6 14
2. Man City 6 13
3. Chelsea 6 13
4. M. United 6 13
5. Everton 6 13
6. Brighton 6 13
7. West Ham 6 11
8. Aston Villa 6 10
9. Brentford 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 6 9
12. Watford 6 7
13. Leicester City 6 7
14. Wolverhampton 6 6
15. Crystal Palace 6 6
16. Southampton 6 4
17. Newcastle 6 3
18. Leeds United 6 3
19. Burnley 6 2
20. Norwich City 6 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 7 17
2. Real Sociedad 7 16
3. Sevilla 6 14
4. Atletico Madrid 7 14
5. Rayo Vallecano 7 13
6. Barcelona 6 12
7. Real Betis 7 12
8. Valencia 7 11
9. Osasuna 7 11
10. Athletic Bilbao 7 10
11. Villarreal 6 8
12. Mallorca 7 8
13. Celta de Vigo 7 7
14. Espanyol 7 6
15. Cádiz 7 6
16. Elche 7 6
17. Levante 7 4
18. Granada 7 3
19. Deportivo Alaves 6 3
20. Getafe 7 0
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@